N, 8.12.2022

Itaalias algasid parlamendivalimised

AFP/BNS
Itaalias algasid parlamendivalimised
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Valija hääletamas Itaalia üldvalimistel.
Valija hääletamas Itaalia üldvalimistel. Foto: REMO CASILLI / REUTERS / SCANPIX

Itaalias algasid täna hommikul parlamendivalimised, mis eeldatavasti toovad võimule esimese paremäärmusliku valitsuse pärast Teist maailmasõda.

Arvamusküsitlustes juhib Giorgia Meloni postfašistlik erakond Fratelli d'Italia (Itaalia Vennad), mis on moodustanud paremliidu Matteo Salvini immigratsioonivastase Liiga ning Silvio Berlusconi Forza Italiaga.

45-aastane Meloni, kelle valimisloosung on «Jumal, riik ja perekond», loodab saada Itaalia esimeseks naispeaministriks.

Hääletamine algas kell 7.00 ja jaoskonnad suletakse kell 23.00.

Paljud valijad otsustavad Meloni kasuks «uudsusest, ta on ainus liider, keda itaallased ei ole veel järele proovinud», ütles Wolfango Piccoli konsultatsioonifirmast Teneo.

Brüssel ja turud jälgivad valimisi tähelepanu ja ärevusega, sest Euroopa Liidu asutajaliikmest Itaaliast võib saada järjekordne paremäärmusse kalduv riik. Vaid kahe nädala eest võidutsesid paremäärmuslased Rootsi valimistel.

Meloni on viimastel nädalatel kõvasti vaeva näinud veenmaks tujukaid investoreid ja närvilist Brüsselit, et tema partei ajaloolised sidemed diktaator Benito Mussolini toetajatega on jäänud minevikku.

Ta püüab näidata, et Itaalia Vennad, kes kogusid eelmistel valimistel 2018. aastal vaid neli protsenti häältest ega ole kunagi võimul olnud, on valitsemiseks valmis.

Meloni ise on viimastel aastatel mõõdukamaks muutnud. Ta ei nõua enam Itaalia lahkumist eurotsoonist, kuid rõhutab endiselt vajadust seista jõuliselt rahvuslike huvide eest. Nii on ta toetanud ka Ungarit õigusriigivaidlustes ELiga.

Võidu korral seisab Meloni silmitsi kiire inflatsiooni ja energiakriisiga.

Tema koalitsioon tahab uusi läbirääkimisi ELi taastefondi üle, väites, et Itaaliale ette nähtud ligi 200 miljardi euro puhul tuleks arvestada ka Ukraina sõja tõttu süvenenud energiakriisiga.

«Itaalia ei saa endale lubada neist summadest ilmajäämist,» ütles politoloog Marc Lazar, mis tähendab, et Melonil on tegelikult «väga vähe manööverdamisruumi».

Taasteraha on seotud mitmete reformidega, mida lahkuva peaministri Mario Draghi ajal alles alustati.

Draghi rahvusliku ühtsuse koalitsioon lagunes ja ta kuulutas juulis välja ennetähtaegsed parlamendivalimised.

Euroskeptitsismist hoolimata toetab Meloni kindlalt Ukraina sõja tõttu Venemaale kehtestatud ELi sanktsioone. Selles on tema liitlased teist meelt.

Miljardärist ekspeaminister Berlusconi sattus sel nädalal kriitika alla väidete tõttu, et tema vana sõber Vladimir Putin läks Ukraina sõtta rahva ja kaaskonna survel.

Rooma töölisklassi linnaosas üles kasvanud üksikema Meloni on vastu «LGBT lobile», «woke-ideoloogiale» ja «islamivägivallale».

Ta on tõotanud teha lõpu rändevoole, mis toob igal aastal Itaalia randadesse tuhandeid illegaalseid migrante. Selles on ta samas paadis Salviniga, kel on käimas kohtuprotsess seoses migrandipäästelaevade tõkestamisega 2019. aastal siseministrina.

Ekspeaminister Enrico Letta juhitav vasaktsentristlik Demokraatlik Partei näeb Melonis ohtu demokraatiale.

Tema väitel seaks Meloni valitsus tõsiselt ohtu vaevaga võidetud õigused nagu abort ning eiraks maakera soojenemist, ehkki Itaalias on selle mõju teravalt tunda.

Kaks nädalat enne valimisi läbi viidud viimaste arvamusküsitluste põhjal annab iga neljas valija hääle Melonile.

Siis ei olnud 20 protsenti valijaist veel otsustanud, nii et Meloni enamus parlamendis võib jääda loodetust väiksemaks.

Viimasel ajal näib Itaalia vaesemas lõunaosas kasvavat populistliku Viie Tähe Liikumise toetus.

Itaalia uus valitsus ei astu ilmselt ametisse enne oktoobri teist poolt.

Märksõnad
Tagasi üles