:format(webp)/nginx/o/2022/09/27/14861008t1h821f.jpg)
Saksa-Vene gaasitorus Nord Stream 1 on tuvastatud kaks leket, teatasid Taani võimud täna, vaid mõni tund pärast lekke avastamist selle kaksiktorujuhtmes Nord Stream 2. Saksamaa valitsus peab lekete põhjuseks rünnakut.
Rootsi riiklik seismoloogiavõrgustik (SNSN) teatas eile õhtupoolikul, et on tuvastanud Nord Streami torujuhtmete ümbruses kaks plahvatust, neist ühe tugevuseks oli 2,3 magnituudi.
Esimene plahvatus toimus kell 2.03 vastu esmaspäeva ja teine kell 19.04 esmaspäeva õhtul, vahendas Rootsi avalik-õiguslik ringhääling SVT. Kanali andmeil klapivad plahvatuste koordinaadid lekete asukohaga.
«Pole kahtlustki, et tegemist on plahvatustega,» lausus Rootsi riikliku seismoloogiavõrgustiku lektor Björn Lund Rootsi ringhäälingule.
«Selgelt on näha, kuidas lained põrkuvad põhjast veepinnale. Pole kahtlustki, et see oli plahvatus. Meil on isegi jaam Gnosjös, mis selle registreeris,» lisas Lund.
Bornholmi saare lähedal toimunud plahvatused registreeriti nii Rootsi kui Taani mõõtejaamades.
Lundi sõnul ei kasutata piirkonda, kus plahvatused toimusid, tavaliselt sõjaväeõppusteks.
«Me saame tavaliselt infot vee all toimuvate plahvatuste kohta, kuid mõnikord ei saa. Antud juhul ei ole me saanud mingit teavet,» lausus Lund.
Uppsala ülikooli seismoloog Peter Schmidt lisas omalt poolt AFP-le: «Nii suure energiahulga vallandumisel ei saa olla palju teisi põhjuseid kui plahvatus.»
Rootsi politsei kahtlustab sabotaaži
Rotosi politsei teatas, et algatas eeluurimise gaasilekke osas sabotaažikahtluste alusel.
«Me oleme koostanud raporti ja kuritöö klassifikatsioon on tõsine sabotaaž,» ütles Rootsi politsei kõneisik Reutersile.
Ameerika Ühendriigid lubasid toetada Euroopa partnereid juhtumi uurimisel.
Kiievi sõnul on torujuhtmete lekked põhjustanud tõenäoliselt Venemaa terrorirünnak.
«Suuremahuline gaasileke Nord Stream 1-st ei ole midagi muud kui Venemaa poolt kavandatud terrorirünnak ja agressioon ELi vastu,» kirjutas Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Podoljak täna Twitteris.
Podoljak süüdistas Venemaad püüdluses destabiliseerida Euroopa majandusolukorda ja külvata talve eel paanikat.
«Raske on ette kujutada, et see on juhuslik,» ütles Taani peaminister Mette Frederiksen, nimetades ebatavaliseks ka lekete kaugust üksteisest.
Kaks leket Nord Stream 1 torujuhtmes on mitmekilomeetrise vahega, kirjutas Rootsi avalik-õiguslik ringhääling SVT. Üks leketest on seejuures Taani majandusvööndis, teine Rootsi omas. Vahemaa neist Nord Stream 2s tuvastatud lekkega on omakorda mitukümmend kilomeetrit.
Kokku kolm leket torujuhtmetest Nord Stream 1 ja Nord Stream 2 tekitavad hiiglaslikke mullide kogumeid, millest suurimate läbimõõt ulatub kilomeetrini.
«Suurim leke levitab mulle diameetriga üks kilomeeter. Väikseim on tekitanud umbes 200-meetrise ringi,» teatas Taani sõjavägi avalduses.
The Danish military published footage from the site of the leak on Nord Stream. pic.twitter.com/OgoXeWPDSF
— NEXTA (@nexta_tv) September 27, 2022
«Võimudele on teada antud, et veel kaks leket on olnud Nord Stream 1s, mis samamoodi ei tööta, kuid milles on sees gaas,» teatas Taani kliima- ja energiaministeerium AFP-le ja lisas, et on viinud riigi elektri- ja gaasisektori valmisoleku kõrgemale tasemele.
Swedish Maritime Administration: Nord Stream 1 gas pipeline leak in Swedish and Danish waters https://t.co/4PjCRkKiVb via @AJABreaking pic.twitter.com/vtic90vpxp
— Liveuamap (@Liveuamap) September 27, 2022
Rootsi veeteede ameti andmetel avastati Nord Stream 1 lekked esmalt eile õhtul, tund aega pärast seda, kui teatati rõhu langusest Nord Stream 2s.
«Umbes kell 20 (Eesti aja järgi 21) saime möödasõitvalt laevalt teate, et nad nägid midagi oma radaril Bornholmi saarest veidi põhjapool,» ütles veeteede ameti pressiesindaja Fredrik Strömbäck AFP-le.
Lekete tõttu on välja antud navigatsioonihoiatus viie meremiili kaugusele ja lennukitele tuhande meetri kõrgusele.
Allveelaev, sukeldujad või ankurdamine?
Saksamaa valitsus ei pea allikate väitel seda juhuslikuks, et kõigepealt langes rõhk Nord Stream 2 gaasijuhtmes ja siis ka Nord Stream 1s. Kahtlustatakse, et tegemist on sihipäraste rünnakutega torujuhtme vastu.
«Meie kujutlusvõime ei jäta enam ruumi stsenaariumitele, mille kohaselt ei ole tegemist sihipärase rünnakuga,» ütles üks Saksamaa valitsuse ja föderaalasutuste seisukohaga kursis isik ajalehele Tagesspiegel. «Kõik räägib juhuse vastu.»
Tagesspiegeli väitel võivad lekked olla tekitatud allveelaevade või sukeldujate abiga. Saksa võimud kavatsevad vigastusi nüüd uurima hakata.
Saksa ajaleht tõi välja kaks võimalikku stsenaariumit, mis võib gaasitorujuhtmete ründamise taga olla. Ühena neist mainiti Venemaa võimalikku operatsiooni, milles oleks võimalik süüdistada Ukrainat.
Tagesspiegeli hinnangul võib Moskva kasutada Nord Streami torujuhtmete rikkumist selleks, et süvendada energiakriisi ja kergitada veelgi gaasi hinda. Berliini julgeolekuringkondade väitel võis selline rünnak olla kavandatud juba enne gaasitarnete peatamist.
Samas spekuleerib leht ka võimalusega, et rünnakute taga on Ukrainaga seotud jõud, kes tahavad, et Venemaalt tulev gaas jõuaks Kesk-Euroopasse ainult Ukraina torujuhtmete või läbi Poola kulgeva Jamali torujuhtme kaudu.
Rootsis Göteborgis tegutseva Chalmersi tehnikaülikooli tööstusliku energiapoliitika professor Tomas Kåberger ütles uudisteagentuurile TT, et ankrut heitev laev võib teoreetiliselt torujuhet kahjustada, kuid on ebatõenäoline, et mitu toru võiks saada samal ajal kannatada.
«On ebatõenäoline, et juhuslikud sündmused võivad viia selleni, et mõlemad torujuhtmed saavad viga,» lisas ta.
Nord Stream 1 pressiesindaja keeldus kommenteerimast väiteid sabotaažist ega osanud ka prognoosida, kaua vigastuste parandamine aega võtab. «Kuni uurimine kestab, ei saa me põhjuste üle spekuleerida,» ütles ta SVT-le.
Reutersile lausus Nord Stream AG, et vigastused torujuhtmel on enneolematud.
Mõlemas torus suur kogus gaasi
Mõlemad torujuhtmed kannavad Euroopasse Venemaalt gaasi. Nord Stream 2 ei ole kunagi käivitatud, kuid Nord Stream 1 edastas gaasi Saksamaale kuni läinud kuuni, mil Vene gaasihiid Gazprom tarne väidetavate hooldustööde tõttu peatas.
Ehkki torujuhtmed gaasi praegu ei edasta, on need sellega siiski täidetud, märkis Saksa uudisteagentuur dpa. Tagesspiegel kirjutas, et ainuüksi Nord Stream 2s on 177 miljonit kuupmeetrit gaasi.
Leke mõjutab keskkonda lokaalselt Taani Bornholmi saare lähistel, kuid võib omada ka laiemat mõju.
«Metaan jõuab siis atmosfääri ja sellele on kliimat kahjustav mõju,» selgitas uudisteagentuurile Ritzau Taani energiaamet, mis tegeleb parasjagu keskkonnamõju hindamisega.