L, 10.12.2022

MAINEPARANDUS ⟩ Saudi Araabia kasutab sõda Ukrainas ja semutsemist Kremliga ära enda rolli suurendamiseks maailmas

Saudi Araabia kasutab sõda Ukrainas ja semutsemist Kremliga ära enda rolli suurendamiseks maailmas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lennuk kümne Ukrainas Vene vägede kätte vangi kangenud välismaalasega jõudis pärast Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani vahendust eelmisel kolmapäeval Ar-Riyāḑi.
Lennuk kümne Ukrainas Vene vägede kätte vangi kangenud välismaalasega jõudis pärast Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani vahendust eelmisel kolmapäeval Ar-Riyāḑi. Foto: SAUDI PRESS AGENCY / REUTERS / SCANPIX

Saudi Araabia ootamatu roll Ukrainas Vene võimude küüsi sõjavangi langenud välismaa võitlejate vabastamisel ilmestab hästi seda, kuidas kuningriik püüab konflikti ära kasutada oma rahvusvahelise positsiooni tugevdamiseks.

Diplomaatide ja analüütikute hinnangul aitab vahendajarolli võtmine Ar-Riyāḑil väita, et sidemete säilitamine Moskvaga – mis siis et see tekitab pingeid suhetes Washingtoniga – võib olla positiivne, samal ajal kui Ukraina sõja küsimustega tegelemine aitab ka suunata Saudi Araabial tähelepanu kõrvale enda inimõigustega seotud probleemidelt.

Kümne Ukraina poolel sõdinud välismaalase, nende seas kaks Ameerika Ühendriikide ja viis Suurbritannia sõdurit, vabastamine toimus samal ajal, kui Türgi vahendusel viidi läbi laiem sõjavangide vahetus, mille käigus pääses tagasi koju 215 ukrainlast. Venemaa sai tehinguga tagasi 55 vangi.

Prints Mohammed muutub üha julgemaks ja ambitsioonikamaks. Sõda Ukrainas on ühe diplomaadi sõnul andnud troonipärijale uue enesekindluse.

Washingtonist, Londonist ja mujalt saabusid selle peale kohe tänusõnad Saudi Araabiale, kusjuures ametnikud tõstsid esile kroonprints Mohammed bin Salmani isiklikku osalust.

«See on kindlasti esimene kord,» ütles Saudi Araabia valitsusele lähedane analüütik Ali Shihabi tehingut kommenteerides. «Antud juhul oli see võimalus kasutada Saudi Araabia sidemeid Venemaaga hea eesmärgi nimel.» Tema sõnul on sarnased tehingud võimalikud ka tulevikus.

Printsi rehabiliteerimine

Enne Venemaa kallaletungi Ukrainale seitse kuud tagasi võitles Saudi Araabia ja eelkõige kroonprints Mohammed ikka veel diplomaatilise isolatsiooniga, millesse riigi jättis ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmine kuningriigi Istanbuli konsulaadis 2018. aastal.

Mullu avalikustas USA president Joe Biden luurearuande, milles leiti, et prints Mohammed kiitis isiklikult heaks operatsiooni Khashoggi vastu. Saudi Araabia ametivõimud eitavad seda.

Kuid Venemaa sissetungist tingitud energiahindade tõus ajendas mitut lääne liidrit reisima Saudi Araabiasse, et paluda neil naftatootmist suurendada. Nende palujate esirinnas olid seejuures Ühendkuningriigi toonane peaminister Boris Johnson ja Bideni ise. Biden võttis tagasi ka lubaduse kohelda Saudi Araabia juhtkonda paariana.

Saksamaa kantslerist Olaf Scholzist sai läinud nädalavahetusel seni viimane maailma liidritest, kes kuningriiki külastas.

Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salman tervitab läinud nädalavahetusel Jiddah’s Saksamaa kantslerit Olaf Scholzi.
Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salman tervitab läinud nädalavahetusel Jiddah’s Saksamaa kantslerit Olaf Scholzi. Foto: BANDAR AL-JALOUD / Saudi Araabia kuningakoda / AFP / Scanpix

Saudi Araabia on suuresti tõrjunud üleskutseid pumbata rohkem naftat, kooskõlastades oma tegevust OPEC+ kartelliga, mida nad koos Venemaaga juhivad.

Samal ajal on maailma suurim toornafta eksportija saanud sõjast Ukrainas rahalist kasu. Naftagigant Saudi Aramco teatas rekordkasumist ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) andmetel peaks kuningriigi majandus sel aastal kasvama 7,6 protsenti.

Sellised sammud, nagu vangide vahetamise vahendamine, võimaldavad prints Mohammedil tõestada läänele, et ta on rahvusvahelistes suhetes usaldusväärne isik, hoolimata või isegi tänu oma tihedatele sidemetele Venemaa presidendi Vladimir Putiniga, ütles üks Ar-Riyāḑis töötav Araabia diplomaat.

«Tema sekkumine sel viisil loob ka pealkirju, mis varjutavad näiteks lugusid karmidest kohtuotsustest valitsuse kriitikute vastu,» lisas diplomaat, viidates kahe naise juhtumile, kes said aastakümnete pikkuse vanglakaristuse sotsiaalmeediapostituste eest.

Saudi Araabia välisminister prints Faisal bin Farhan ütles nädalavahetusel BBC-le, et Saudi Araabia vahendus toimus puhtalt humanitaarsetel kaalutlustel ja on väga küüniline arvata, et kuningriik püüab oma mainet parandada.

Annab võimupositsiooni

Mitu Saudi Araabia naabermaad on varemgi võtnud endale vahendaja rolli, et saavutada diplomaatilist mõjuvõimu nii piirkonnas kui ka väljaspool seda.

Omaan on kasutanud sidemeid Iraaniga, et pidada läbirääkimisi vangide, sealhulgas kinnipeetud USA kodanike vahetamise üle, ning Katar on sama teinud näiteks suhtluses Talibani ja Süürias tegutsevate Al-Qaedaga seotud mässuliste puhul.

«Ka Türgi on viimastel aastatel võtnud üha enam enda kanda sellist rolli, eriti Süürias ja hiljuti Ukrainas,» ütles Washingtonis asuva mõttekoja New America vanemteadur Alex Stark. «Saudi Araabia on ka näinud, kuidas Türgi on võitnud kiitust ja tähelepanu Venemaa ja Ukraina teraviljakokkuleppe vahendamise eest ning võib üritada seda edu korrata.»

Kümme Ukrainas Vene vägede kätte vangi langenud välismaalast jõudsid pärast Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani vahendust eelmisel kolmapäeval Ar-Riyāḑi.
Kümme Ukrainas Vene vägede kätte vangi langenud välismaalast jõudsid pärast Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmani vahendust eelmisel kolmapäeval Ar-Riyāḑi. Foto: Saudi Press Agency

Lisaks Ukraina sõjale on Ar-Riyāḑ juba ammu tegutsenud ka kodumaale lähemal, sealhulgas Liibanonis ja Jeemenis, kus riik juhib sõjalist koalitsiooni Iraani toetatud huthi mässuliste vastu.

Samas ei jäta kuningriik kahtlust, et nende nn pehme jõu ambitsioonid ulatuvad palju kaugemale kui kunagi varem – isegi kosmosesse, kuhu Saudi Araabia kavatseb hiljuti avalikustatud programmi kohaselt saata järgmisel aastal astronaudid, sealhulgas ühe naise.

See on järjekordne märk, et prints Mohammed muutub üha julgemaks ja ambitsioonikamaks. Sõda Ukrainas on Ar-Riyāḑi diplomaadi sõnul andnud troonipärijale uue enesekindluse.

Märksõnad
Tagasi üles