E, 5.06.2023

Prantsuse ametiühingud näitavad Macronile streikidega oma jõudu

Facebook Twitter
Comments
Streikijad Marseille'is meelt avaldamas.
Streikijad Marseille'is meelt avaldamas. Foto: Guillaume Horcajuelo / EPA / Scanpix

Prantsuse koole, raudteeliiklust ja ettevõtteid mõjutab täna esimene laiaulatuslik tööseisak pärast president Emmanuel Macroni tagasivalimist aprillis, kuna ametiühingud nõuavad kõrgemat palka ja kavandatava pensionireformi lõpetamist.

Esialgu on streigi võimaliku mõju ulatus teadmata. Tegemist on omamoodi lakmustestiga protestide taga seisvale ametiühingule CGT, mis püüab koguda enda selja taha toetust pikemaajaliseks võitluseks tsentristliku valitsuse vastu.

Macron on heaks kiitnud palgatõusu avalikus sektoris ning õpetajatele ja kehtestanud Euroopa ühe heldeima turvavõrgu inflatsiooni vastu võitlemiseks.

Ent tema jõuline seisukoht tõsta pensioniiga praeguse 62 aasta pealt on ajanud harja punaseks ametiühingutel ja teistel vasakpoolsetel oponentidel ning osutunud üldjoontes Prantsusmaal ebapopulaarseks kavatsuseks.

«Me oleme vastu pensioniea tõstmisele, sest me leiame, et tegu on hälbega, kui siin riigis on sedavõrd palju töötuid inimesi,» ütles CGT esimees Philippe Martinez ringhäälingukanalile BFM teisipäeval. «Hoides inimesi kinni tööga nende töökohtadel tähendab, et inimesed, kel tööd pole, ei saa ka seda leida.»

Prantsusmaal on suur eelarvepuudujääk ja riigivõlg ajaloolisel kõrgtasemel. Endine investeerimispankur Macron on öelnud, et pensioniea tõstmine ja töötuse vähendamine on ainsad viisid, kuidas riik saab maksutulu makse tõstmata.

Macroni tsentristlik partei kaotas parlamendienamuse juunis peetud valimistel, kahandades seeläbi tema suutlikkust muutusi läbi suruda.

Sellele vaatamata ütles Macroni valitsuse peaminister Elisabeth Borne täna AFPle, et valitsus ei plaani siduda pensionireformi laiema sotsiaalkindlustuse seadusega nagu esiti kavandatud.

«Kui president käib peale sotsiaalse sõja kuulutamisega rahvale, siis me vastame sellele kõigi meie käsutuses olevate võimalustega,» säutsus vasakpoolse populistliku erakonna Sirgeselgne Prantsusmaa (La France Insoumise) parlamendifraktsiooni juht Mathilde Panot kolmapäeval.

Pariisis peaks täna uksed sulgema iga kümnes kool, riigi lõunaosas paiknev Bouches-du-Rhône'i departemang, kuhu alla kuulub ka Marseilles' linn, sulgeb 300 kooli.

Raudteeoperaator SNCF ja metroosüsteem RATP Pariisis valmistuvad samuti häireteks sõiduplaanis. Nafta- ja gaasihiid TotalEnergies alustas streiki juba teisipäeval.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles