L, 26.11.2022

Põhja-Korea jätkab innukalt rakettide katsetamist

AFP/BNS
Põhja-Korea jätkab innukalt rakettide katsetamist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lõunakorealane jälgib Souli raudteejaama teleekraanilt uudist Põhja-Korea raketikatsetusest.
Lõunakorealane jälgib Souli raudteejaama teleekraanilt uudist Põhja-Korea raketikatsetusest. Foto: JUNG YEON-JE/AFP/Scanpix

Põhja-Korea tulistas täna vaid mõni tund pärast USA asepresidendi Kamala Harrise lahkumist Soulist Jaapani merre kaks ballistilist raketti. Tegemist on kolmanda taolise testiga vähem kui nädala jooksul.

Lõuna-Korea relvajõudude sõnul tuvastasid nad kahe lühimaa ballistilise raketi stardi Lõuna-Pyongyangi provintsi Sunchoni piirkonnast.

«Meie sõjavägi on tugevdanud seiret ja säilitab koostöös USA-ga ülima valmisoleku,» seisab staabiülemate ühendkomitee avalduses.

Jaapani rannikuvalve kinnitas kaitseministeeriumi andmeile viidates samuti tõenäolist ballistilise raketi starti Põhja-Koreast.

Avalik-õiguslik ringhääling NHK teatas, et rakett «näib olevat kukkunud väljapoole Jaapani majandusvööndit».

Lõuna-Koreas viibides käis Harris ka tugevalt kindlustatud piiril tuumarelva omava Põhja-Koreaga. Tema külaskäigu eesmärk oli tugevdada julgeolekuliitu Souliga.

Asepresident kinnitas demilitariseeritud tsoonis (DMZ) kõneldes, et USA pühendumus Lõuna-Korea kaitsele on «raudkindel». Ta lisas, et Ühendriigid seisavad õlg-õla kõrval Souliga, mis on silmitsi Põhja-Korea relvaprogrammide kasvava ohuga.

Washington on paigutanud Lõuna-Koreasse umbes 28 500 sõdurit, kes aitavad seda Pyongyangi eest kaitsta ning liitlased viivad sel nädalal jõudemonstratsioonina läbi ulatusliku mereväeõppuse.

Pyongyang korraldas paar päeva enne Harrise saabumist kaks ballistilise raketi testi, jätkates tänavust rekordilist relvakatsetuste jada.

Põhja tulistas välja ühe lühimaa ballistilise raketi pühapäeval ja kaks kolmapäeval.

Lõuna-Korea uue presidendi Yoon Suk-yeoli ajal on Soul ja Washington hoogustanud ühisõppusi, mis nende sõnul on puhtalt kaitseotstarbelised. Põhja-Korea aga näeb neis sissetungi harjutamist.

Soul teatas neljapäeval, et korraldab Jaapani ja USA-ga kolmepoolsed allveelaevatõrjeõppused, mis on esimesed omataolised pärast 2017. aastat.

Lõuna-Korea ametnikud ütlesid sel nädalavahetusel, et on avastanud märke, et Pyongyang võib valmistuda allveelaeval baseeruva ballistilise raketi katsetuseks.

Märksõnad
Tagasi üles