L, 26.11.2022

Soomes teisaldati viimane Lenini kuju

BNS
Soomes teisaldati viimane Lenini kuju
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Punamonument. Pilt on illustratiivne.
Punamonument. Pilt on illustratiivne. Foto: Marianne Loorents

Soome teisaldas täna riigi viimase avaliku Vladimir Lenini monumendi, sündmust tulid Kotka linna vaatama kümned inimesed.

Kui pronksbüsti minema viidi, jõid osa pealtvaatajaid šampanjat, üks avaldas aga Nõukogude Liidu lipuga selle vastu meelt.

«Maailma ühe kõige jõhkrama valitsussüsteemi, nõukogude kommunismi, asutaja kuju ära koristamine on suurepärane,» ütles teisaldamist vaatama tulnud 77-aastane Matti Leikkonen.

Osade inimeste jaoks oli kuju «mingil määral armas, vähemasti tuttav», kuid paljud nõudsid selle eemaldamist, sest see «peegeldab repressiivset perioodi Soome ajaloos», ütles linnaplaneerimise direktor Markku Hannonen.

Soome, mis pidas teise maailmasõja ajal maha verise sõja Nõukogude Liiduga, nõustus jääma külma sõja ajal neutraalseks vastutasuks Moskva lubadusele, et see ei tungi riigile uuesti kallale.

Tugevama naabri poolt pealesurutud neutraliteedipoliitikat hakati hiljem kutsuma soomestumiseks. Paljude soomlaste jaoks kujutab büst aga ajastut, mis oleks parem seljataha jätta.

«Osad arvavad, et see tuleks säilitada ajaloolise monumendina, kuid enamik arvavad, et see peaks ära viidama, sest see ei kuulu siia,» ütles Leikkonen.

Skulptuuri kinkis Kotkale 1979. aastal Tallinn. Monumenti on aja jooksul korduvalt soditud, kord pidi Soome Moskvale isegi ametlikult vabandama, kui Lenini käsi punaseks värviti, kirjutas Helsingin Sanomat.

Teisaldatud on ka teisi kujusid

Viimastel kuudel on Soome teisaldanud ka mitu teist nõukogudeaegset kuju.

Aprillis teisaldati Lenini büst Turu linnast. Pealinnast Helsingist kõrvaldati augustis «Maailmarahu» nime kandev pronkskuju, mille Moskva kinkis riigile aastal 1990.

Aastakümneid neutraalne olnud Soome teatas mais pärast Vene kallaletungi Ukrainale, et taotleb ühinemist NATO-ga.

Märksõnad
Tagasi üles