Mõkolajivi elanikud on kaheksa sõjakuu jooksul omandatud vilumuse, milleta muidu kaua elus püsida pole võimalik. Linnas liikudes ühe koha peale passima või kuskile poe juurde tuttavaga pikemaks lobisema jääda on ohtlik.
Õhuhäire kõlades (juhtunud on sedagi, et vaenlase ründedroonid on kohal veel enne, kui häiresireen kõlab) kiirustatakse kohe varju.
Võrreldes pealinna Kiieviga, kus hoolimata hoiatustest tunnevad inimesed ennast väga julgelt, on Mõkolajivis olukord sootuks teine, sest alles hiljuti hukkus raketirünnakus mitu inimest, kes ootasid bussipeatuses ühistransporti. Laupäeva öösel tabas üks rakettidest kortermaja, mille tagajärjel sai raskelt vigastada ja suri hiljem haiglas väike laps.
Purustusi on linnas rohkem, kui neid jõuaks loetleda.
Kehvad lood on puhta joogiveega, sest veesüsteem on endiselt rivist väljas ja vett veetakse eri linnaosadesse masinatega. Elatakse, kus juhtub: garaažides, varjendites, keldrites. Kortermajad vajalikku kaitset ei paku. Kui päev saadetaksegi mööda koduseinte vahel, siis õhtu saabudes korjatakse vajalikud asjad kokku ja kolitakse turvalisemasse paika. Ärevam aeg algab õhtul kella kuue paiku. Nagu aamen kirikus.
Meeleolu hoidmiseks ja vaimu tugevdamiseks ülemäära palju võimalusi pole, aga näiteks Mõkolajivi draamateater jätkab vaatamata keerulisele ajale etenduste andmist.
Reedel esietendus teatri kitsukeses, aga hubases keldrisaalis, mis mahutas umbes nelikümmend inimest ja paistis pigem soojussõlme moodi, monoetendus «Lihtne Ukraina sküüdi naine (baba)» Marõna Vasiljevaga peaosas. Kiievist oli kohale tulnud ka tüki autor, kirjanik ja luuletaja Tamara Gorõha Zernja.