N, 2.02.2023

Xi Jinping ülistas parteikongressil Hiina tõusu ja nõudis ühtsust

Xi Jinping ülistas parteikongressil Hiina tõusu ja nõudis ühtsust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hiina president Xi Jinping kommunistliku partei 20. kongressi avamisel.
Hiina president Xi Jinping kommunistliku partei 20. kongressi avamisel. Foto: XINHUA/LI XUEREN/EPA/Scanpix

President Xi Jinping ülistas täna kompartei 20. kongressi avades Hiina tõusu üleilmseks suurvõimuks ja nõudis koondumist tema juhtimise all.

Xi tõstis avakõnes Pekingi Suurde Rahvapaleesse kogunenud 2300 delegaadile esile oma kümneaastase ametiaja tähtsamad sündmused ja saavutused: nullstrateegia rakendamise võitluses koroonapandeemiaga ja korruptsioonivastased sammud, millega on kõrvaldatud võistlejaid partei ridades.

«Ühtsus on jõud ja võit nõuab ühtsust,» ütles marulise aplausi saatel lavale astunud Xi.

Kui 69-aastase liidri jaoks kõik plaanipäraselt läheb, kinnitatakse ta nädal aega vältava kongressi lõpul taas partei peasekretäriks, millega kinnistub tema positsioon Hiina kõige mõjukama juhina pärast Mao Zedongi.

President, kelle kümne ametiaastaga on Hiinast saanud globaalne ülivõim, ütles kongressil: «Hiina rahvusvaheline mõju, kütkestavus ja võime maailma kujundada on oluliselt suurenenud.»

Xi 100-minutine «tööaruanne» keskendus viimasele viiele aastale ning puudutas kõige tundlikumaid julgeoleku- ja suveräänsusteemasid suhetes Hongkongiga, kus suruti julmalt maha demokraatimeelsed protestid, ja isevalitseva demokraatliku Taiwaniga.

Hiina presient tervitas üleminekut «kaosest korrale» Hongkongis ja lubas, et Hiina ei kohustu kunagi loobuma jõu kasutamisest Taiwani küsimuse lahendamiseks.

«Taiwani küsimuse lahendamine on Hiina rahva asi ja selle peab lahendama vaid Hiina rahvas. Me jääme suurima siiruse ja suurimate jõupingutustega püüdlema rahumeelse taasühendamise poole, kuid ei võta kunagi kohustust loobuda jõu kasutamisest, jättes endale võimaluse võtta kõik vajalikud meetmed,» ütles ta.

Xi kiitis ka partei jätkuvaid pingutusi võitluses Covid-19 pandeemiaga, mis on sulgenud inimesed kodudesse ja andnud hoobi majandusele. Presidendi sõnul on koroonameetmete puhul seatud esikohale inimesed ja nende elud.

«Hiina on kaitsnud inimeste turvalisust ja tervist kõrgeimal tasemel ning saavutanud märkimisväärseid positiivseid tulemusi epideemiate ennetamise ja tõrje ning sotsiaal- ja majandusarengu koordineerimisel,» seletas ta.

Tähtsa teemana tõstis Xi kongressil esile korruptsioonivastase võitluse, millega kõrvaldati «tõsised varjatud ohud» riiki valitsevas kommunistlikus parteis ja sõjaväes.

«Võitlus korruptsiooniga on saavutanud ülekaaluka võidu ja seda on igakülgselt konsolideeritud, kõrvaldades tõsised varjatud ohud parteis, riigis ja sõjaväes,» ütles Xi kongressi delegaatidele, viidates kampaaniale, mida kriitikute sõnul on kasutatud erakonnasisese teisitimõtlemise ohjeldamiseks.

Hiina president Xi Jinping aplodeerimas Hiina Kommunistliku Partei 20. kongressi avaistungil Pekingi Suures Rahvahallis.
Hiina president Xi Jinping aplodeerimas Hiina Kommunistliku Partei 20. kongressi avaistungil Pekingi Suures Rahvahallis. Foto: NOEL CELIS/AFP/Scanpix

Kõne keskendus peaasjalikult riigisisestele küsimustele, kuid Xi ütles ka, et Hiina osaleb aktiivselt ülemaailmses kliimamuutuste haldamises, lubades samal ajal tugevdada kivisöe puhast ja tõhusat kasutamist.

President rõhutas, et Peking on vastu «külma sõja mentaliteedile» rahvusvahelises diplomaatias, kuigi ei maininud mõraseid suhteid Ühendriikidega.

«Hiina [...] on resoluutselt vastu igasugusele hegemooniale ja võimupoliitikale, on vastu külma sõja mentaliteedile, on vastu sekkumisele teiste riikide sisepoliitikasse, on vastu topeltstandarditele,» ütles Xi, väites, et Peking «ei taotle kunagi hegemooniat ega tegele ekspansiooniga».

Poliitilisi avaldusi ega vihjeid suunamuutustele Xi kõnes ei kõlanud, see oli suuresti ülevaade olukorrast, ning analüütikute sõnul tahtis president anda kuvandi stabiilsusest.

«Praegu on väga rahutu aeg koroonakriisi, majanduslanguse ja pineva rahvusvahelise olukorra tõttu, eriti mis puudutab USAd,» ütles Xi biograaf, Kanadas töötav professor Alfred L. Chan.

«Ettevaatus on arukam kui dramaatilised muutused,» lisas ta.

Parteikongress kestab 22. oktoobrini ning enamasti suletud uste taga toimuval üritusel valivad delegaadid ka partei pea 200-liikmelise keskkomitee, mis omakorda valib 25-liikmelise poliitbüroo ja selle kõikvõimsa alalise komitee – riigi kõrgeima juhtorgani.

Juhid tehakse teatavaks pärast kongressi lõppu, 23. oktoobril.

Märksõnad
Tagasi üles