Hiina Kommunistliku Partei kongress kinnistas Xi võimutäiuse ja vastuseisu Taiwanile

Copy
Hiina president Xi Jinping.
Hiina president Xi Jinping. Foto: Ng Han Guan / AP Photo / SCANPIX

Pekingis lõppes täna Hiina Kommunistliku Partei (HKP) 20. kongress, kus põlistati Xi Jinpingi positsioon riigipeana ja kriipsutati alla vastuseis Taiwani iseseisvusele.

«Julgege võidelda, julgege võita, ärge hoolige ebameeldivustest ja töötage kõvasti, olge kindlameelsed, et jätkate edasiminekut,» rääkis Xi oma lõpusõnumis Pekingis Suures Rahvapalees kogunenud delegaatidele.

Xi pidas lõpukõne täna keskpäeval kohaliku aja järgi. Sellega lõppes seitse päeva kestnud 2300 delegaadi kohtumine, mis pidi heaks kiitma ümberpaigutused partei juhtimisel.

Partei uus keskkomitee, mis koosneb umbes 200-st partei juhtliikmest, valiti pärast kella ühteteist, teatas Hiina riiklik agentuur Xinhua, avaldamata täielikku liikmete nimekirja.

Delegaadid hääletasid ka Xi läinud pühapäeval esitatud «tööaruande» poolt ning kummitembeldasid resolutsiooni partei põhikirja kohta.

Resolutsioonis kriipsutati muu hulgas põhikirjaliselt alla vastuseis Taiwani iseseisvusele.

«(Kongress) kiidab heaks lisada partei põhikirja laused, mis käsitlevad ... resoluutset vastuseisu ja heidutust Taiwani iseseisvust taotlevate separatistide suhtes.»

USA kõrged võimukandjad ja analüütikud on viimastel kuudel hoiatanud, et Peking võib valmistuda Taiwani vallutamiseks seniarvatust varem. Ärevust selles osas on tõstnud Vene kallaletung Ukrainale ja Xi aina teravam retoorika saare «taasühendamise» teemal.

Suures Rahvapalees leidis aset ka kummaline sündmus, kui partei endine juht Hu Jintao ootamatult enne kongressi lõppu saalist lahkus.

Hu lahkumine on jäänud selgituseta ning tsensorid on asunud internetist kustutama viimaseid viiteid tema kohta.

Hapra välimusega 79-aastane endine juht näis lahkuvat vastumeelselt Pekingi Suurest Rahvapaleest, kus ta istus esimees Xi Jinpingi kõrval.

Korda pidav ametnik püüdis istuva Hul käekõrvale võtta, kui see ta maha raputas. Seejärel üritas korrapidaja Hud kahe käega kaenla alt üles tõsta.

Nädalapikkune HKP kongress möödus peamiselt kinniste uste taga, kuid Hu lahkumine toimus pärast seda, kui ajakirjanikud olid lõputseremoonia kajastamiseks saali lubatud.

Xi kuulutamist partei peasekretäriks oodatakse homme toimuva uue keskkomitee esimese kohtumise järel.

See võimaldab Xil jääda Hiina presidendiks veel kolmandaks ametiajaks, mis tehakse teatavaks valitsuse iga-aastastel seadusandlikul istungil märtsis.

Xi kõrvaldas presidendi kahe ametiaja piirangu 2018. aastal ning see võimaldab tal piiramatult valitseda.

Vastavalt 205-liikmelise keskkomitee valimistulemusele ei saa neli senist partei juhtivliiget enam kuuluda HKP mõjukaimasse juhtimisorganisse, poliitbüroo alalisse komiteesse, mis seni on seitsmeliikmeline.

Väljalangejate hulgas on praegune peaminister Li Keqiang, samuti Wang Yang, kelles nähti Li võimalikku mantlipärijat.

Kaks ülejäänud alalisest komiteest lahkujat, Han Zheng ja Li Zhanshu, ei ole üllatavad, sest nemad on ületanud 68-aastase eapiiri.

Kummati ei käi selline vanusepiirang 69-aastase Xi Jinpingi enda kohta.

Keskkomitee koosseisust jäid Hiina senistest mõjukatest juhtidest välja veel ka diplomaat Yang Jiechi ning Hiina majanduse senine valitseja Liu He.

Vaatlejate hinnangul muudeti HKP põhikirja nõnda, et see põlistab Xi Jinpingi mõtted partei juhtiva filosoofiana ning viib ta samale pulgale kunagise juhi Mao Zedongiga.

Ühehäälselt vastu võetud resolutsioonis, mis muudab partei põhikirja, on öeldud, et kõik partei liikmed peavad «toetama seltsimees Xi Jinpingi peamist positsiooni partei keskkomitees ja parteis tervikuna».

Tagasi üles