E, 28.11.2022

ÜRO ärgitab taasalustama kõnelusi Lääne-Sahara üle

AP/BNS
ÜRO ärgitab taasalustama kõnelusi Lääne-Sahara üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
ÜRO Julgeolekunõukogu arutamas Lääne-Saharaga seonduvat.
ÜRO Julgeolekunõukogu arutamas Lääne-Saharaga seonduvat. Foto: Evan Schneider / ÜRO / Xinhua / Scanpix

ÜRO Julgeolekunõukogu ärgitab eile vastu võetud resolutsioonis taasalustama läbirääkimisi Lääne-Sahara üle ja väljendab muret Maroko ja iseseisvust nõudleva Polisario Rinde 1991. aasta relvarahu katkemise pärast.

Resolutsioon võeti vastu häältega 13-0, Venemaa ja Keenia jäid erapooletuks.

Maroko annekteeris endise Hispaania koloonia Lääne-Sahara, kus arvatakse olevat märkimisväärsed merealused nafta- ja mineraalimaardlad, 1975. aastal, ning puhkes konflikt Polisario Rindega.

1991. aastal sõlmiti ÜRO vahendusel relvarahu ja loodi rahuvalvemissioon selle järgimiseks ning territooriumi tuleviku referendumi ettevalmistustöödele kaasaaitamiseks. Referendumini aga ei jõutud, sest pooled ei suutnud kokku leppida, kellel on õigus hääletada.

Maroko on pakkunud Lääne-Saharale ulatuslikku autonoomiat, kuid Polisario Rinne on jäänud kindlaks seisukohale, et kohalikel elanikel, keda on umbes 300 000-500 000, on õigus referendumile.

USA koostatud resolutsioon pikendas referendumi läbiviimise ülesandega ÜRO rahuvalvemissiooni MINURSO 2023. aasta 31. oktoobrini.

Resolutsioonis kutsutakse ka osapooli ÜRO juhitavaid läbirääkimisi tingimusteta jätkama, «võttes arvesse alates 2006. aastast tehtud pingutusi ja sellele järgnenud arengut eesmärgiga saavutada õiglane, kestev ja mõlemale poolele vastuvõetav poliitiline lahendus, mis annaks Lääne-Sahara elanikele enesemääramisõiguse».

USA asesuursaadik Jeffrey DeLaurentis tervitas julgeolekunõukogu toetust, öeldes, et president Joe Bideni valitsus peab endiselt «Maroko autonoomiaplaani tõsiseks, usaldusväärseks ja realistlikuks».

Ta kutsus üles otsima poliitilist lahendust, mis tooks «Lääne-Sahara rahvale rahumeelse ja jõuka tuleviku».

Polisario Rinne katkestas relvarahu 2020. aasta novembris ja jätkas pärast piirikokkupõrkeid Marokoga relvavõitlust.

Julgeolekunõukogu resolutsioon kutsub pooli demonstreerima poliitilist tahet ja töötama dialoogi soodustavas õhkkonnas, et läbirääkimisi edasi viia.

Selles avaldatakse toetust ÜRO peasekretäri António Guterrese isiklikule Lääne-Sahara suursaadikule Staffan de Misturale ning kannustatakse Marokot, Polisario Rinnet ja naaberriike Alžeeriat ja Mauritiust nendega koostööd tegema.

Nelja osalise ümarlauakohtumised 2018. aasta detsembris ja 2019. aasta märtsis ei saavutanud tulemusi tähtsaimas, enesemääramise küsimuses.

Märksõnad
Tagasi üles