P, 2.04.2023

Trudeau: Hiina mängib Kanada demokraatiaga agressiivseid mänge

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kanada peaminister Justin Trudeau.
Kanada peaminister Justin Trudeau. Foto: Tijana Martin/The Canadian Press via ZUMA Press / Scanpix

Hiina mängib Kanada demokraatia ja institutsioonidega «agressiivseid mänge», hoiatas eile peaminister Justin Trudeau.

Peaminister võttis sõna pärast kohaliku ringhäälingu Global News teadet, et Peking rahastas hiljutistel Kanada valimistel «salajast kandidaatide võrgustikku». Hiljuti alustati Torontos ka uurimist seoses ebaseaduslike Hiina politseijaoskondadega.

«Oleme võtnud märkimisväärseid meetmeid oma valimisprotsesside ja süsteemide terviklikkuse tugevdamiseks ning jätkame investeerimist võitlusesse valimistesse sekkumise vastu, meie demokraatiatesse ja institutsioonidesse sekkumise vastu,» ütles Trudeau ajakirjanikele.

«Kahjuks näeme, et osa riike, olgu need Hiina või teised, jätkavad agressiivsete mängude mängimist meie institutsioonide, meie demokraatiatega,» ütles ta.

Global News vahendas viitega anonüümsetele allikatele, et luureametnike hinnangul püüab Hiina Kanada valimisi mõjutada või õõnestada.

Väidetavalt suunas Peking raha läbi Ontario seadusandja ja teiste vähemalt üheteistkümnele föderaalvalimiste kandidaadile ning Hiina agendile, kes töötasid nende kampaaniameeskonnas.

Samuti olevat Hiina paigutanud agente parlamendiliikmete büroodesse.

Hiina välisministeeriumi kõneisik Zhao Lijian ütles täna pressikonverentsil, et Hiinal ei ole Kanada siseasjade vastu «mingit huvi».

«Riikidevahelisi suhteid saab rajada vaid vastastikusele lugupidamisele, võrdsusele ja vastastikusele kasule,» lausus ta. «Hiina-Kanada suhted ei ole erand. Kanada peaks lõpetama Hiina-Kanada suhteid kahjustavate sõnavõtttude tegemise.»

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles