T, 7.02.2023

USA valitsus: Saudi Araabia kroonprintsi üle ei saa kohut mõista

USA valitsus: Saudi Araabia kroonprintsi üle ei saa kohut mõista
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salman.
Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salman. Foto: BERTRAND GUAY/AFP/SCANPIX

USA valitsus ütles neljapäeval, et Saudi Araabia kroonprintsi Mohammed bin Salmanit ei saa ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvas süüdistatuna kohtusse anda, sest peaministrina on tal puutumatus, ilmneb kohtudokumentidest.

Prints Mohammed määrati peaministriks septembri lõpus kuningliku dekreediga, mis ajendas arvama, et ta püüab nii pääseda kohtumõistmisest välismaal.

Ühendriikides on tema vastu tsiviilhagi esitanud tapetud ajakirjaniku pruut Hatice Cengiz.

Saudi võime teravalt kritiseerinud Khashoggi tapeti 2018. aastal Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis. Jõhkra mõrvaga seostatav prints Mohammed muutus mõneks ajaks lääneriikide silmis paariaks.

Printsi advokaatide väitel on Mohammed Saudi Araabia valitsusjuht ja sellega on talle ette nähtud puutumatus, mille USA kohtud annavad välisriikide juhtidele ja teistele kõrgetele ametiisikutele.

USA valitsus ei olnud eilseni oma arvamust öelnud. Nüüd antud soovitus ei ole kohtutele kohustuslik.

«Ühendriigid informeerivad austusega kohut, et kaebealune Mohammed bin Salman, Saudi Araabia kuningriigi peaminister, on ametisolev valitsusjuht ja seega selles kohtuasjas puutumatu,» seisab president Joe Bideni valitsuse esitises Columbia ringkonna kohtule.

Samas rõhutatakse, et USA valitsus mõistab Khashoggi õõvastava mõrva ühemõtteliselt hukka.

Märksõnad
Tagasi üles