Ukraina sõdurid loovad käigu pealt improviseeritud relvi. Palju kuulsust on juba kogunud Karlssoni üksus, mis paigutas Gradi torud kastiga džiibile ning nii tekkis eriti mobiilne mitmikraketiheitja. Postimees kohtus Ida-Ukraina rindel meestega, kes keevitasid soomustransportöörile külge miinipilduja ja nii tekkis uus relv – iseliikuv miinipilduja.
See võib ära ehmatada küll, kui näed eemalt lähenevat MT-LB-nimelist (tuntud ka kui «Motolõõga») soomukit, tead jumala kindlalt, et selle varustusse kuulub ainult raskekuulipilduja ning avastad siis, kui see hakkab sinu pihta miine pilduma, et tegemist on hoopis tanki väiksema, aga väga kurja vennaga. Just sellise improviseeritud sõjamasina tegid ühe Ukraina jalaväebrigaadi meistrimehed.
«Põhjus oli väga lihtne. Meil lihtsalt ei jätkunud sõja algul tehnikat. Me pidime käigu pealt midagi ise välja mõtlema,» rääkis Postimehele imerelva üks autoreid, Ukraina sõdur Mõhhailo.
Kõigile Ukraina üksustele ei jätku siiani rasketehnikat. Mõhhailo üksus on olnud rindel kõik üheksa sõjakuud. Nende üksuse rasketehnikast on 80 protsenti tema väitel trofeerelvad ehk relvad, mis on ära võetud Vene üksustelt. Venelased on need kas põgenemise ajal maha jätnud või siis on need langenud ukrainlaste kätte edukate rünnakute tagajärjel.
Kõigepealt langes Mõhhailo üksuse saagiks kohe sõja algul venelaste pukseeritav ja ratastel miinipilduja 2B9 (tuntud kui «Vasiljok»), mis oli juba Nõukogude armees üks enimlevinumaid miinipildujaid.
Väga palju kasutati Vasiljokke näiteks Nõukogude Liidu agressiooni ajal Afganistanis. Vasiljok tulistab 82-millimeetriste miinidega. Tegemist on automaatse miinipildujaga, mis võib lasta sekundis ühe miini. Väga ohtlik relv jalaväe jaoks.
Seejärel saadi venelastelt trofeeks Motolõõga. See kujutab endast roomikutel mitmeotstarbelist kerge soomusega masinat, mis oli samuti väga levinud Nõukogude armees ning nüüd Vene armees. Sellel lahingumasinal on väga palju erinevaid versioone.