P, 1.10.2023

ÜRO kliimatippkohtumisel jõuti «ebapiisavale» kokkuleppele

Facebook
Comments
ÜRO kliimatippkohtumine Egiptuses.
ÜRO kliimatippkohtumine Egiptuses. Foto: Thomas Trutschel/Imago/Scanpix

ÜRO kliimatippkohtumine COP27 võttis täna vastu kliimakokkuleppe, mis kutsub  üleilmse soojenemise aeglustamiseks süsinikuheidet kiiresti vähendama, kuid ÜRO ja Euroopa Liit ei pea kokku lepitud meetmeid siiski piisavaks. 

COP27 egiptlasest president Sameh Shoukry haamrilöök tähistas lõppavalduse teksti heakskiitmist pärast öö läbi kestnud maratonkõnelusi, kus arenenud riigid püüdsid heitkoguste vähendamise dokumendis karmimat keelt saavutada.

ÜRO peasekretär António Guterres tõdes, et kliimakõnelused süsinikuheite «drastiliseks» vähendamiseks määral, mis on vajalik üleilmse soojenemise tõkestamiseks, ei õnnestunud.

«Meie planeet on endiselt kiirabiruumis. Peame nüüd heitkoguseid drastiliselt vähendama ja see on probleem, mida see COP ei lahendanud,» oli Guterres kriitiline.

Euroopa Liit väljendas samuti «pettumust» kokkuleppe osas, millel puudus ambitsioon süsinikuheidet küllaldaselt vähendada.

«See, mis meie ees on, ei ole inimeste ja planeedi jaoks piisav samm edasi. See ei too piisavaid lisapingutusi suuremate heitkoguste tekitajate jaoks,» rääkis Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans kaks nädalat kestnud kohtumise järel.

EL oli ähvardanud kõnelustelt lahkuda, kui seal ei võeta paremaid kohustusi heitkoguste osas, kuid lõppavaldust siiski ei blokeerinud.

Tippkohtumisel kiideti ööl vastu pühapäeva siiski konsensusega heaks erifondi loomine, mis aitaks kompenseerida äärmuslikest ilmastikunähtustest tingitud kahju haavatavatele riikidele.

Timmermans viitas EL-i otsusele COP27-l kliimakahjude fondi loomist toetada. Varem oli blokk  seisnud sellele vastu seisnud.

«Oleme moraalse dilemma ees, sest sellest kokkuleppest ei piisa leevenduseks,» tõdes Timmermans.

Kahjufondi loomise küsimus on tekitanud rikaste ja vaeste riikide vahel ägedaid vaidlusi ja ähvardas COP27 kliimakõnelused Egiptuses nurjata.

Pakistani peaminister Shehbaz Sharif nimetas kahjufondi loomist pöördeliseks.

«Kahjufondi loomine ÜRO kliimatippkohtumisel on esimene pöördeline samm kliimaõigluse eesmärgi suunas,» kirjutas Sharif Twitteris.

Pakistan on maailma suuruselt viienda elanike arvuga riik, aga ta vastutab vaid 0,8 protsendi üleilmse kasvuhoonegaasi emissiooni eest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles