T, 31.01.2023

USA asepresident väisab Filipiini saart Hiina taotletud vete lähistel

BNS
USA asepresident väisab Filipiini saart Hiina taotletud vete lähistel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kamala Harris.
Kamala Harris. Foto: Haiyun Jiang / POOL / AFP/SCANPIX

USA asepresident Kamala Harris sõidab teisipäeval Filipiinide saarele Palawanile, mis asub nende vete lähistel, mida Hiina peab enda omaks.

Harrise eesmärk on näidata ühest küljest üles toetust USA pikaajalisele liitlasele ning seista ühtlasi vastu Pekingi üha kasvavale mõjule piirkonnas.

Harris on kõrgeim USA ametnik, kes eales on külastanud Palawani, mis on vaidlusaluses Lõuna-Hiina meres asuvatele Spratly saartele lähim Filipiinidele kuuluv territoorium.

Peking väidab, et neil on suveräänne õigus pea kogu mere peale ning on eiranud rahvusvahelise kohtu otsust, mille kohaselt ei ole Hiinal sellistele nõudmistele seaduslikku alust.

Lõuna-Hiina merel on erinevaid osi, mille kuuluvuse üle veavad vägikaigast nii Filipiinid, Vietnam, Malaisia kui Brunei.

Harris kohtub Palawanil nii kohalike kalurikogukondade esindajatega kui ka Filipiinide rannikuvalve liikmetega.

Harris pidas esmaspäeval kõnelusi Filipiinide presidendi Ferdinand Marcosega pealinnas Manilas. Asepresident kinnitas USA «vankumatut» pühendumust kaitsta Filipiine, kui mõni selle alus või lennuk peaks sattuma rünnaku alla Lõuna-Hiina merel.

Washingtonil on aastakümnete taha ulatuv julgeolekuliit Filipiinidega, millega on muuhulgas sõlmitud ka vastastikkuse kaitse leping. Samuti sõlmiti 2014. aastal pakt, mis lubab USA sõjaväel ladustada kaitsetehnikat ja varustust viies Filipiinide sõjaväebaasis. Samuti on USA sõjaväelastel lubatud roteeruda nende baaside vahel.

Märksõnad
Tagasi üles