K, 29.11.2023

Nausėda: Rumeenia tuleb tuleval aastal taas Leetu NATO õhupatrulli

BNS
Facebook
Comments
Rumeenia president Klaus Iohannis ja Leedu president Gitanas Nauseda Leedu presidendipalees Vilniuses.
Rumeenia president Klaus Iohannis ja Leedu president Gitanas Nauseda Leedu presidendipalees Vilniuses. Foto: MINDAUGAS KULBIS/AP/Scanpix

Täna Vilniuses Rumeenia presidenti võõrustanud Leedu riigipea Gitanas Nausėda kinnitas, et Rumeenia hävitajad tulevad järgmisel aastal taas Leetu NATO õhuturbemissioonile Baltimaades.

«Tahan tänada Rumeeniat mitmeaastase panuse eest Baltimaade julgeolekusse. Rumeenia relvajõud osalevad NATO õhuturbemissioonil Balti riikides alates 2007. aastast. Leppisime presidendiga kokku, et Rumeenia piloodid naasevad Zokniaisse 2023. aastal,» ütles Nausėda Klaus Iohannisega antud ühispressikonverentsil.

Presidendi sõnul oli kõne all ka uute Venemaa-vastaste sanktsioonide vajadus.

«Tegin ettepaneku lõpetada üheksanda sanktsioonipaketi ettevalmistamine, pikendada sanktsioonidealuste ametnike nimekirja, hõlmata sellesse järelejäänud pangad, Rosatom ja teised Venemaa ettevõtted. Samuti on oluline laiendada sanktsioonid Valgevenele, kes osaleb selles sõjas Venemaa poolel,» sõnas Nausėda.

Ta ütles, et hindab Leedu ja Rumeenia koostöö tihenemist praeguses geopoliitilises kontekstis väga soodsalt.

«Üheksa kuud kestnud Venemaa sõda Ukrainas näitab, et kui me ei peata Putinit Ukrainas, ei saa ükski riik Euroopas end täiesti ohutult tunda. Peame veelgi rohkem keskenduma oma kaitsevõime tugevdamisele, samuti Ukraina toetuse suurendamisele ja Venemaa-vastaste palju karmimate sanktsioonide rakendamisele. See on ainus tee, mis viib Ukraina võidu ja samal ajal selle mõttetu sõja lõpuni,» ütles Nausėda.

President ütles, et Leedu ja Rumeenia peaksid tegema koostööd, et NATO idatiiba tugevdataks kõikides positsioonides - õhus, maal, merel.

Nausėda sõnul on järgmise aasta juulis Vilniuses toimuv NATO tippkohtumine võimalus kinnitada meie piirkonna veelgi tugevamad kaitseplaanid.

«Peame tegema kõik endast oleneva, et see ei muutuks pelgalt deklaratsiooniks, et seda täidetaks,» rõhutas Leedu juht.

Leedu president käis töövisiidil Rumeenias tänavu mais.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles