L, 4.02.2023

Leedu peaminister tõotas Kiievis toetuse jätkumist

BNS
Leedu peaminister tõotas Kiievis toetuse jätkumist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Poola peaminister Mateusz Morawiecki, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Ukraina peaminister Denõss Šmõhal suruvad kätt pärast ühist pressikonverentsi Kiievis, 26. novembril 2022.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki, Leedu peaminister Ingrida Šimonytė ja Ukraina peaminister Denõss Šmõhal suruvad kätt pärast ühist pressikonverentsi Kiievis, 26. novembril 2022. Foto: Viacheslav Ratynskyi/Reuters/Scanpix

Leedu peaminister Ingrida Šimonytė kinnitas laupäeval Kiievis Ukraina juhtidele, et Leedu ei lõpeta toetust sõdivale riigile.

Šimonytė rõhutas kohtumistel, et Leedu teeb partneritega järjekindlat koostööd, et saavutada Ukrainale vajalik relvade, eriti õhutõrjesüsteemide katkematu tarnimine.

Leedu valitsusjuhi sõnul on see eriti oluline siis, kui Venemaa ründab järjekindlalt Ukraina energiataristut ning jätab miljonid inimesed külma ja pimedusse.

«Rünnakud Ukraina tsiviilisikute ja avaliku taristu vastu ei ole muud kui terror, mis lisandub alates 24. veebruarist kogunevasse pikka nimekirja sõjakuritegudest, mida Venemaa järjest rohkem toime paneb, kaotades lahinguväljal Ukrainale,» lausus Šimonytė.

«Leedu oli esimesi, kes algatas arutelu rahvusvahelise eritribunali loomise üle (Venemaa sõjakuritegude eest) kriminaalvastutusele võtmise tagamiseks ning jätkab seda tööd. Toetame Ukrainat võiduni, niipalju kui meie jõud lubab, sest teame: see on võitlus teie ja meie vabaduse eest,» lisas ta.

Laupäeval kohtus ta Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi, peaminister Denõss Šmõhali ja ülemraada esimehe Ruslan Stefantšukiga.

Arutati olukorda riigis, sõjalist ja humanitaarabi Ukrainale, Venemaa vastutust toimepandud kuritegude eest, Ukraina energiataristu toetamist ning Ukraina Euroopaga lõimimise protsessi.

Šimonytė kinnitas kohtumistel, et Leedu jätkab Venemaa- ja Valgevene-vastaste sanktsioonide karmistamist ning olemasolevate sanktsioonide sujuvat rakendamist, jätmata lünki nendest möödahiilimiseks.

Rääkides Ukraina püüdlustest saada Euroopa Liidu liikmeks, rõhutas ta, et Leedu on valmis pakkuma kõikvõimalikku pädevustuge ning panustama riigi võimalikult sujuvasse ja kiiremasse Euroopaga lõimimise protsessi.

Kui järgmisel aastal toimub Vilniuses NATO tippkohtumine, on Ukraina Euroopa-Atlandi püüdlused Leedu jaoks esikohal, kinnitas Šimonytė.

Peaministri visiidi ajal Kiievisse avati peamiselt maailma riigijuhtide seas Ukraina innukaimate toetajate austamiseks rajatud Vaprate alleel tema nimesilt.

Venemaa sõjaline sissetung Ukrainasse on kestnud selle aasta veebruari lõpust.

Märksõnad
Tagasi üles