Skip to footer
Saada vihje

KOHALIK VAADE Leedut haaranud moedraama paljastab sügavamad poliitilised vastuolud (4)

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi (vasakul) tervitamas üleeile Kiievis Leedu välisministrit Gabrielius Landsbergist. Viimase rõivavalik lõi Leedus lõkkele poliitilised kired.
  • Gabrielius Landsbergise Kiievis kantud dressipluus põhjustas sotsiaalmeedias rõivaskandaali.
  • Välisministri toetajad asusid kriitikutele turmtuld andma, nimetades kommentaare kohatuks.
  • Samal ajal käärib Landsbergise juhitavas Isamaaliidus ja ta ise on Leedu vihatuim minister.

Balti- ja Põhjamaade välisministrite ühine visiit Kiievisse märkis toetusavaldust Ukrainale, kuid Leedus varjutasid üleeilse reisi sisu tulised arutelud välisminister Gabrielius Landsbergise rõivavaliku üle.

Pärast kümme tundi kestnud rongireisi poseeris Landsbergis koos teiste ministritega foto tarbeks perroonil. «Eesti, Soome, Islandi, Läti, Leedu, Norra ja Rootsi välisministrid on täna Kiievis täielikus solidaarsuses Ukrainaga. Hoolimata Vene pommisajust ja barbaarsest brutaalsusest Ukraina võidab!» kirjutas Landsbergis Twitteris.

Teisel sotsiaalmeedias jagatud fotol on näha Landsbergist surumas Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi kätt. Sõnum oli selge: vähim, mida Kiiev lisaks relvadele vajab, on püsiv poliitiline ja diplomaatiline toetus ajal, mil pealinna võivad igal hetkel tabada tiibraketid.

Leedukate tähelepanu ei köitnud aga mitte ukrainlasi ähvardavad ohud, visiidi programm või kohtumistel räägitu, vaid hoopis Landsbergise rõivastus.

Riided vastavalt olukorrale

Teiste riikide poliitikud teavad, et kohtudes Zelenskõiga, kes on sõjaaja liidrina saanud omamoodi moeikooniks ja kannab alati hoolikalt valitud militaarkarva riideid, peavad nemadki leidma stiiliküsimustes õrna tasakaalu diplomaatilise protokolli ja kokkusaamise iseloomu vahel.

Seejuures pole rünnakute all Kiievisse reisimine sugugi lihtne ettevõtmine. Poolas tuleb istuda rongi peale ning isegi julgeolekumeeskond ei tea, mis ohud võivad teel ees oodata, olgu siis tegemist teelt eksinud raketi või varitsusega. Nii on mõistlik valida vastavalt ametikohale mugavad reisiriided arvestusega, et tükk aega pole võimalik neid vahetada. Mida madalam ametipositsioon, seda leebem protokoll.

Kui Landsbergis jõudis üleeile hommikul koos teiste ministritega Kiievisse, ei kandnud ta ühte neist stiilsetest ülikondadest, milles teda on harjunud nägema Brüsseli ajakirjanikud, kelle hulgas Leedu välisminister on menukas oma avatuse, teravmeelsuse ja pealkirjavääriliste tsitaatide poolest. Kiievis käiguks valis Landsbergis hoopis riided, mis tingisid paratamatult võrdluse Zelenskõiga. Ja see maksis kätte.

Landsbergise kahanev toetus ja mõrad konservatiivses erakonnas on saamas ohuks nii tema poliitilisele karjäärile kui ka valitsuse püsimisele.

«Kui sa tahad näha välja nagu kõige karmim kutt ümbruskonnas, aga oled kasvanud välja dressidest, millega käid spordisaalis,» kõlas kommentaar, mis sai sotsiaalmeedias üüratut tähelepanu. Kriitika paistis silma, sest selle autoriks polnud mitte mõni moeguru, vaid ajakirjanik Andrius Tapinas, kes algatas ka annetuskampaania Ukrainale droonide hankimiseks.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis (keskel) üleeile Kiievis pressikonverentsil, seljas kodumaal skandaali põhjustanud dressipluus. Tema kõrval Islandi välisminister Þórdís Gylfadóttir ja Rootsi välisminister Tobias Billström.

Kommentaarist sai justkui jätk Leedu viimaste päevade kõige tähtsamale debatile – ei, me ei räägi mitte tuleva aasta eelarvest, vaid Vilniuse jõulupuust, mis mõne arvates näib nagu tort ja teiste silmis nagu Kremli torn – ning peagi rebiti see ka kontekstist välja.

Dressid – tegelikult tuntud Islandi kaubamärgi sada eurot maksev tuulekindel pluus – polnudki enam varsti tähtsad. Lihtsalt väikese torkena mõeldud lause ässitas üles nii Landsbergise toetajad kui ka kriitikud.

Hinnatud võõrsil, vihatud kodus

«Loomulikult, miks vaevuda vaatama sisu, pusateema on palju väärtuslikum. Tegelikult on see kurb,» postitas üks Landsbergise nõunik sotsiaalmeediasse.

Teine välisministri poolehoidja, Euroopa Parlamendi saadik ja mõjukas konservatiiv Rasa Juknevičienė märkis, et rõivaklatši kultuur Leedus meenutab talle Venemaa meetodeid, kus ad hominem-rünnakud poliitikute välimuse, pikkuse, riiete suhtes on tavalised.

Järgnesid veel sajad šokeeritud, uskumatust ja pahameelt väljendavad reaktsioonid, mille kohaselt oli rünnak Leedu konservatiivide liidri välimuse ja mitte asja sisu pihta kohatu. Ajastust arvestades pole ka ime: eelmisel nädalal kukkus läbi opositsiooni katse Landsbergist parlamendis küsitleda ja ametist kõrvaldada. Sama juhtus ka mullu.

Landsbergise toetajad on distsiplineeritud ja rohkearvulised, ja mitte ainult seetõttu, et tema vanaisa on iseseisvuse taastanud Leedu esimene riigipea Vytautas Landsbergis. Kunagi oli Gabrielius Landsbergis oma põlvkonna säravaim ja populaarseim noor poliitik Leedus. 2015. aastal loobus ta kohast Euroopa Parlamendis, et naasta koju ja saada valituks Leedu Isamaaliidu etteotsa. 2020. aastal vedas ta oma paremkonservatiivse partei valimisvõidule ning pani kokku valitsuse, kus on nüüd välisminister.

Landsbergise fännid on alati valmis nobedalt juhtima tähelepanu kohtumistele NATO liitlastega, kus nende väitel tunnevad inimesed aukartust Leedu vapruse ees, ning intervjuudele, mida Landsbergis on andnud Financial Timesile, BBC-le, CNNile ja teistele tuntud lääne väljaannetele, sest need olla tõestuseks tema suurepärasest tööst.

Kodumaal Landsbergis siiski aukartust ei tekita. Arvestades, et küsitluste järgi pole temaga rahul 65 protsenti leedulastest, on ta kõige vihatum minister savijalgadel valitsuses. Kõiki, kes on tema vastu, nähakse väljakutsujana Landsbergise võimule parteis. Seda koges näiteks üleeile eelarvekomisjoni juht Mykolas Majauskas, kes heideti Isamaaliidust välja, kuna ta eiras hääletusel partei korraldusi.

Võib tunduda labane visata nalja välisministri riiete üle, kui tema kahanev toetus ja mõrad konservatiivses erakonnas on saamas ohuks nii Landsbergise poliitilisele karjäärile kui ka valitsuse püsimisele. Seni on tal küll välisministeeriumi toetus, kuid parteijuhina näivad Landsbergise päevad olevat loetud.

Kommentaarid (4)
Tagasi üles