R, 3.02.2023

Iraani protestide mahasurumisel on hukkunud vähemalt 448 inimest

Iraani protestide mahasurumisel on hukkunud vähemalt 448 inimest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Austraalia meeleavaldajad avaldavad toetust Iraani protestijatele.
Austraalia meeleavaldajad avaldavad toetust Iraani protestijatele. Foto: LUKAS COCH / EPA / Scanpix

Iraani julgeolekujõud on septembri keskpaigas vallandunud meeleavalduste mahasurumisel tapnud vähemalt 448 inimest, neist enam kui pooled etniliste vähemuste aladel, teatasid teisipäeval õigusrühmitused.

Norras asuva Iraani inimõigusrühmituse (IHR) andmeil olid 448 hukkunust 29 naised ja 60 alla 18-aastased lapsed, sealhulgas üheksa tüdrukut.

Julgeolekujõud tapsid ainuüksi eelmisel nädalal 16 inimest, neist 12 kurdidega asustatud piirkondades, kus meeleavaldused on olnud eriti ägedad.

Ohvrite arv ei hõlma julgeolekujõudude liikmeid.

Islami revolutsioonikaardi brigaadikindral Amirali Hajizadeh ütles varem teisipäeval, et surma on saanud üle 300 inimese. Tegemist oli esimese korraga, kui võimud tunnistavad sellises suurusjärgus arvu.

ÜRO inimõigusnõukogu otsustas läinudnädalasel hääletusel luua kõrgetasemelise teabekogumismissiooni. Selle sammu lükkasid Iraani võimud vihaselt tagasi.

«Islamivabariigi võimud teavad väga hästi, et kui nad teevad koostööd ÜRO uurimismissiooniga, paljastatakse nende kuritegude veelgi suurem ulatus,» ütles IHRi direktor Mahmood Amiry-Moghaddam.

«Seetõttu oli nende koostööst keeldumine etteaimatav,» lisas ta.

Protestid puhkesid pärast noore kurditari Mahsa Amini surma kombluspolitsei vahi all ning neist on saanud režiimi suurim väljakutse pärast 1979. aasta islamirevolutsiooni.

Amiry-Moghaddam ütles, et enam kui pooled surmajuhtumeist registreeriti piirkondades, kus elavad sunniitlikud belutšid või kurdi etnilised vähemused.

Märksõnad
Tagasi üles