T, 7.02.2023

Belgias algas kohus 2016. aasta Brüsseli enesetapurünnakute üle

Belgias algas kohus 2016. aasta Brüsseli enesetapurünnakute üle
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kohtusaal Justitia hoones Brüsselis 30. november 2022.
Kohtusaal Justitia hoones Brüsselis 30. november 2022. Foto: Stephanie Lecocq/pool/epa/scanpix

Belgias algas kolmapäeval riigi kõigi aegade suurim kriminaalkohtuprotsess kahtlusaluste üle, keda süüdistatakse seoses 2016. aasta märtsis Brüsseli metroos ja lennujaamas 32 inimese elu nõudnud enesetapuplahvatustega.

Kohut peetakse rangete julgeolekumeetmetega endises NATO peakorteris. Kohtualuseid on üheksa, viis neist on mõistetud juba süüdi 2015. aasta 13. novembri rünnakute eest Pariisis, milles sai surma 130 inimest.

Üks peakahtlusalustest on 33-aastane Abdeslam Salah, kes mõisteti Prantsuse kohtus Pariisi rünnakute eest eluks ajaks vangi.

Kümnes kahtlusalune Oussama Atar arvatakse olevat Süürias surma saanud.

Vandekohus valitakse 1000 kodaniku hulgast. 12 liiget ja 24 asendusliiget hakkavad kuid kestval protsessil iga päev kohal käima.

Tunnistajate kuulamine algab 5. detsembril.

Nii 2015. aasta 15. novembri Pariisi rünnakuid kui 2016. aasta 22. märtsi Brüsseli enesetapuplahvatused on omaks võtnud äärmusrühmitus Islamiriik, kuid uurijad arvavad, et need siis läbi üks ja sama Belgias baseerunud rakuke, kuhu kuulus teiste hulgas Abdeslam.

Rühm kavandas veel rünnakuid, üks pidi ilmselt toimuma Prantsusmaal 2016. aasta jalgpalli EM-i ajal, kuid hakkas kiirustama, kui Abdeslam 18. märtsil kinni võeti.

Neli päeva hiljem, 22. märtsil, õhkis kaks pommarit end Brüsseli lennujaamas ja veel üks kesklinna metroojaamas Euroopa Liidu peakorteri lähedal.

Lisaks hukkunuteke said sajad reisijad ja transporditöötajad vigastada.

Eeloleval kuul astub tunnistajapinki mitusada kannatanut ja pealtnägijat.

Märksõnad
Tagasi üles