T, 7.02.2023

Riigimeedia: Iraanis algas uue tuumaelektrijaama ehitus

Riigimeedia: Iraanis algas uue tuumaelektrijaama ehitus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Iraani president Ebrahim Raisi ja Iraani aatomienergiaagentuuri juht Mohammad Eslami külastamas Bushehri tuumajaama. Foto on illustratiivne.
Iraani president Ebrahim Raisi ja Iraani aatomienergiaagentuuri juht Mohammad Eslami külastamas Bushehri tuumajaama. Foto on illustratiivne. Foto: Iraani presidendi kantselei/AFP/Scanpix

Iraani edelaosas algas täna uue tuumaelektrijaama ehitus, vahendas riigimeedia ajal, mil Teherani ja USA vahel tekitavad pingeid sanktsioonid, mis kehtestati islamivabariigile pärast Washingtoni lahkumist tuumaleppest.

Karooni nime kandva 300-megavatise tuumaelektrijaama ehitus võtab kaheksa aastat ja läheb maksma umbes kaks miljardit eurot, vahendasid riiklikud tele- ja raadiokanalid. Jaam rajatakse Khuzestani provintsi, Iraagi piiri lähedale.

Iraanil on ka tuumaelektrijaam Bushehri sadamalinnas, mis alustas tööd 2011. aastal ja rajati Venemaa abiga, samuti aga mitu maa-alust tuumarajatist.

Uue tuumajaama ehitamisest anti teada vähem kui kaks nädalat pärast seda, kui Iraan teatas, et on alustanud 60 protsendini rikastatud uraani tootmist Fordo tuumakompleksis.

Uraani rikastamine 60 protsendini jääb vaid ühe lühikese tehnilise sammu kaugusele tuumarelvaks sobivast 90-protsendisest rikastustasemest.

Katsed taaselustada Iraani 2015. aasta tuumalepet, mis nägi ette sanktsioonide lõdvendamist vastutasuks tuumaprogrammi piiramisele, on viimasel ajal soiku vajunud.

Märksõnad
Tagasi üles