L, 4.02.2023

Lätis koguti 10 000 allkirja ministri- ja saadikupalkade külmutamiseks

BNS
Lätis koguti 10 000 allkirja ministri- ja saadikupalkade külmutamiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Läti parlamendihoone. Foto on illustratiivne.
Läti parlamendihoone. Foto on illustratiivne. Foto: GINTS IVUSKANS / AFP / SCANPIX

Läti avalike algatuste portaalis Manabalss.lv koguti 10 000 allkirja presidendi, ministrite, nende asetäitjate ja teiste riigiteenistujate palkade külmutamiseks.

Algatuse autor Nora Freimane kutsub üles külmutama juhtivate riigiametnike ja rahvasaadikute palku praegusel tasemel ning lükkama nende palga tõusu edasi, kuni riigi majanduse olukord muutub stabiilseks – inflatsioon peatub ja energiahinna kriis möödub.

Algatuses rõhutatakse, et elanikkond ootab ministritelt ja saadikutelt esmalt konkreetseid tegusid rahva hüvanguks ning alles seejärel palkade tõstmise otsuseid.

«Tuleb silmas pidada, et riik jätab krooniliselt täitmata seadusega võetud rahalisi kohustusi, näiteks seoses kõrgharidusega. Kogu ühiskonna ja riigi jätkusuutlikkuse seisukohalt olulise valdkonna rahastust ei suurendata ja tõenäoliselt ei muutu see praeguse kriisi ajal. Sellises olukorras olgu valitsev eliit inimeste ja tööstustega solidaarne ja hoidugu oma isikliku sissetuleku suurendamisest, isegi kui see on seadusega ette nähtud,» öeldakse algatuses.

Freimane kutsub üles külmutama presidendi, seimi esimehe, peaministri, parlamendisekretäride, ministrite ja seimsaadikute palgad kuni praeguse kriisi lõpuni.

Järgmise aasta riigieelarve eelnõus, mida uus seim veel arutama peab, nähakse poliitilistel ametikohtadel olevate isikute palgatõusuks ette täiendavalt kolm miljonit eurot.

Selle tulemusena tõuseb 2023. aastast peaministri palk 52 protsenti, teistel ministritel 42 protsenti ja seimi esimehel isegi 75 protsenti, samas kui ministeeriumiametnike palkadeks, mille suurendamine oli reformi peamine eesmärk, ei ole raha eraldatud.

Märksõnad
Tagasi üles