R, 3.02.2023

USA ja Austraalia kutsuvad Jaapani kolmepoolselt üksusi roteerima

BNS
USA ja Austraalia kutsuvad Jaapani kolmepoolselt üksusi roteerima
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Richard Marles.
Richard Marles. Foto: EPA/MICHAEL REYNOLDS/SCANPIX

USA ja Austraalia teatasid teisipäeval, et nad kutsuvad Jaapani üksused osalema kolmepoolses rotatsioonis, ning lubasid ühist rinnet seistes silmitsi Hiina kasvavate sõjaliste ambitsioonidega.

Austraalia kaitse- ja välisminister ütlesid, et nad leppisid Washingtonis oma USA kolleegidega kohtudes kokku kahepoolse sõjalise koostöö hoogustamises, ning suunduvad edasi Tokyosse, et Jaapanit ühistegevusse kaasata.

«Me saame minna selle nädala lõpus Jaapanisse kutsega Jaapanile osaleda rohkem õppustel Austraalia ja USA-ga,» ütles Austraalia kaitseminister Richard Marles nelja ministri kohtumise järel pressikonverentsil.

USA kaitseminister Lloyd Austin ütles, et liitlased taotlevad Jaapani osalemist ühisoperatsioonidel Austraalias, kus USA on roteerinud merejalaväelasi alates 2011. aastast Darwinis, strateegilises Austraalia põhjaosa linnas, mida keiserlik Jaapan Teises maailmasõjas ründas.

Austin ütles, et USA ja Austraalia leppisid kokku pommitus- ja hävituslennukite, samuti USA sõjaväelaste ja mereväe roteerimises.

«Me leppisime kokku kolmepoolse kaitsekoostöö edendamises ja Jaapani kutsumises integreeruma meie jõualgatustega Austraalias,» ütles Austin.

Jaapan on viimastel aastatel püüdnud suurendada diplomaatilist koostööd Austraaliaga, kuid kaitsesidemed on tundlikum teema Jaapani ametliku patsifismi tõttu alates lüüasaamisest Teises maailmasõjas.

Jaapan võttis tänavu mais osa kolmepoolsest õppusest Austraalia kirderannikul, mis hõlmas ka lahinglaskemoonaga tulistamist.

Märksõnad
Tagasi üles