Doždilt ei oodatud mitte ainult Putini- ja sõjavastasust (mida nad on), vaid ka toetust võõrustajariigi poliitikahuvidele (mida nad tingimata ei esinda ja mis ei käigi hästi kokku sõltumatu ajakirjandusega).
Läti humanitaarviisaga õnnestus Venemaalt lahkuda ligi poolel tuhandel ajakirjanikul ja nende pereliikmel.
Praegu tegutsevad paljud neist Riia südalinnas asuvas suures ühistöökeskuses, mida haldavad kohalikud mittetulundusühendused, kes on eksiilmeediaga koostööd teinud terve viimase kümnendi. Sellelt pinnalt püüavad oma lugejate ja kuulajateni jõuda nüüd nii menukad taskuhäälingute tegijad kui ka Vene üleriigilise haardega väljaannete ajakirjanikud, aga ka kohalike ajalehtede reporterid Pihkvast kuni Baikali järveni.
Neist kohe ümber nurga paiknevad Vene mõjuka veebiväljaande Meduza ruumid – nemad kolisid Riiga juba pärast seda, kui Moskva annekteeris 2014. aastal Krimmi. Novaja Gazeta, BBC ja Deutsche Welle Vene toimetused töötavad nüüd samuti Riias.
Doždi kaasus Deutsche Welle tööd Riias ei sega
Saksamaa avalik-õiguslik ringhääling Deutsche Welle avas eelmise nädala keskel oma toimetuse harukontori Läti pealinnas Riias, kuhu saatus viis Saksa ajakirjanikud pärast nende pagendamist Venemaalt.
Deutsche Welle peadirektor Peter Limbourg tuletas Läti büroo avamisüritusel meelde, et nemad olid veebruaris ühed esimesed Ukraina sõja ohvrid, sest kanal visati Venemaalt välja, nad kaotasid litsentsi, pidid sulgema oma Moskva büroo ja Venemaal töötanud ajakirjanikud sunniti lahkuma.
Venemaa peatas Deutsche Welle tegevuse aasta alguses kättemaksuks Saksamaa meediaregulaatori otsusele lõpetada riigis Kremli rahastatud telekanali RT DE saksakeelsete saadete edastamine. Kõigi Deutsche Welle korrespondentide akrediteeringud tühistati, ajakirjanike peade kohale riputati välisagentidena töötamise kahtlustus, peatati Deutsche Welle edastamine satelliidi kaudu ja blokeeriti ligipääs kanali veebilehele.
Deutsche Welle tegevuse algus Lätis langeb ajaliselt kokku Venemaa sõltumatu telekanali Dožd ringhäälinguloa tühistamisega Läti riikliku elektroonilise meedia nõukogu poolt, tulenevalt ohust Läti julgeolekule ja avalikule korrale.
Põhjused, miks Deutsche Welle ja Dožd sunniti Venemaalt Lätti kolima, on sarnased, vahendas Läti rahvusringhääling LSM nädalavahetusel.
Deutsche Welle juht Limbourg selgitas, et mõistab Läti meedianõukogu otsust, sest Doždi sulgemiseni viis mitu rikkumist ja meedianõukogu tegi oma tööd, võttes aluseks Lätis kehtivad seadused.
«Tegemist ei ole kapriisiga, vaid õigusriikliku menetlusega,» ütles Limbourg, lisades, et oleks ise samas eelistanud paindlikumat lähenemist.
«Ma arvan, et olnuks mõistlik, kui [Doždi] ringhäälinguluba oleks tühistatud piiratud ajaks või oleks leitud mõni muu lahendus,» ütles Limbourg LSMile, lisades, et Deutsche Welle põhimõtteliselt ei toeta ajakirjandusvabaduse piiramist.
Saksa meedia esindajad räägivad oma kogemusest, sest nende tegevust ei ole sel aastal piiratud ainult Venemaal. Juulis blokeeris Deutsche Welle töö ka Türgi, sest ei täidetud eetriloa taotlemise nõuet, mis võimaldanuks Türgi valitsusel nende sisu tsenseerida ehk kohaliku meedianõukogu hinnangul sobimatu internetisisu kustutada.
Küsimusele, kuivõrd Doždi ümber toimuv mõjutab Deutsche Welle tegevust Riias, vastas Limbourg, et nende ajakirjanikud Lätis töötavad küll vene keeles, ent ei ole Venemaalt pärit, vaid tulevad Saksamaalt.
Kuivõrd Läti on demokraatlik riik, siis on Doždil võimalik Läti meedia nõukogu otsus kohtus vaidlustada, et saada selgus, kas rakendatud meede oli õigustatud või mitte, võttis Limbourg LSMi vahendusel teema kokku. Külli Kapper