Ukraina presidendi esindaja: me vajame peamiselt raketitõrjerelvi

BNS
Copy
Inimesed metroos tänase raketirünnaku ajal varjul.
Inimesed metroos tänase raketirünnaku ajal varjul. Foto: Viacheslav Ratynskyi/Reuters/Scanpix

Ukrainal on praegu vaja kõige rohkem raketitõrjerelvi, et kaitsta end Vene vägede igapäevaste rünnakute eest, ütles presidendikantselei ülema asetäitja Ihor Žovkva.

«Meil on hädasti vaja relvi ja eeskätt õhutõrje- raketitõrjesüsteeme, et kaitsta oma linnu ja kriitilisi taristuobjekte,» ütles Žovkva Leedu seimis toimunud konverentsil, kus arutati geopoliitilist olukorda idarindel pärast Ukraina võitu.

Kiievist videosilla vahendusel konverentsist osa võtnud Žovkva ütles, et Ukraina on juba saanud USA-lt ja Saksamaalt selliseid relvi, aga mitte piisavalt.

USA meedia teatas sel nädalal, et Pentagon on viimistlemas plaani anda Ukrainale Patriot raketisüsteeme, mis suudaksid Vene raketid alla tulistada. Žovkva ütles, et Ukrainal on lisaks relvadele vaja ka laskemoona.

Venemaa on küll väitnud, et sõjategevusse tehakse talvel paus, kuid Ukaina linnu ja asulaid rünnatakse sellegipoolest iga päev, ütles ta. Tema sõnul ei ole sihtmärgiks enam ainult tavapärased Kiiev, Dnipro, Odessa, Mõkolajiv, vaid rünnatakse ka Lääne-Ukrainat. «Ühtki ohutut kohta ei ole enam,» seletas Žovkva.

Žovkva rõhutas, et Ukraina jaoks on väga tähtsad euroatlandi integratsiooni väljavaated. «Ukraina tulevik on Euroopas,» ütles ta. «Emad ja lapsed peidavad end kusagil Kiievi ja teiste linnade varjendites, nad ei taha olla NSV Liidus, nad tahavad, et nende lapsed oleksid Euroopa Liidus,» ütles ta.

Ukraina peab alustama ELi liitumisläbirääkimisi järgmisel aastal, ütles Žovkva ja lisas, et pärast sõja võitu peab Ukrainast saama ka NATO liige. Tema sõnul kehtivad NATO standardid lahinguväljal juba praegu, kaitse- ja julgeolekusektoris käivad reformid.

«Kui me ei oleks peatanud agressorit oma riigis märtsis, aprillis, oleks agressor tulnud teie riikidesse ja siis, kes teab, veel edasi. Nii et öelge, palun, oma Lääne partneritele alliansis ja ELis, et Ukraina võitleb meie kõigi eest, me võitleme endi ja teie eest. Sestap oleme ära teeninud, et meist saaks NATO ja ELi täisliige,» ütles Ukraina esindaja.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles