Islandi uus valitsus püüab majanduskriisist jagu saada

Islandi uus peaminister Johanna Sigurðardóttir.

FOTO: AP / Scanpix

Islandi uus peaminister, sotsiaaldemokraat Johanna Sigurdardottir tegi pühapäeval teatavaks uue valitsuse, mille ülesandeks saab riik sügavast majanduskriisist välja tuua.


«Islandi president palus mul täna lõpule viia valitsuse moodustamise. See on korda läinud. Uus kabinet hakkab baseeruma sotsiaalsetel väärtustel,» ütles Islandi esimene naispeaminister ja avalikult oma homoseksuaalsust tunnistanud Sigurdardottir.

«Valitsusele määratud lühikese aja jooksul asetame rõhu eelkõige ettevõtete ja perede aitamisele,» lisas ta.

Sotsiaaldemokraatide ja Vasakpoolsete Roheliste vähemusvalitsus asendab ametist lahkuva peaministri Geir Haarde koalitsiooni, mis oli sunnitud 26. jaanuaril üha vägivaldsemaks muutunud protestide tõttu tagasi astuma.

Uude kabinetti kuulub neli sotsiaaldemokraati, sealhulgas Sigurdardottir, ning neli Vasakpoolset Rohelist. Kaubandus- ja justiitsministri portfellid kuuluvad sõltumatutele.

Tuhanded islandlased on kaotanud oma säästud ja töökohad pärast seda, kui riigi kunagi õitsev rahandussektor oktoobris kokku kukkus.

Valitsus pärib tohutud raskused, tunnistas ka vastne koalitsioon panganduse kokkuvarisemisele, kasvavale välisvõlale ja muudele majandusprobleemidele viidates.

Ühe prioriteedina nimetati vajadust vahetada välja keskpanga juhatus, kes ei suutnud kollapsit ära hoida.

Viivitamatult on plaanis luua ka parlamendikomisjoni, kelle ülesandeks on uurida võimalusi Euroopa Liitu astumiseks ning esitada 15. aprilliks vastav raport.

Panganduse ja valuuta kollaps sundis Islandit võtma Rahvusvaheliselt Valuutafondilt (IMF) 10 miljardit dollarit laenu. «Valitsuse majanduspoliitika aluseks saab võimude ja Rahvusvahelise Valuutafondi juba loodud programm,» deklareeris koalitsioon.

Ühtlasi teatasid uude valitsuse kuuluvad parteid, et võivad võtta sihiks ennetähtaegsete parlamendivalimiste korraldamise 25. aprillil.

Tagasi üles