T, 26.09.2023

ÜK asendab streikivaid kiirabi- ja piirivalvetöötajaid 1200 sõduriga

Facebook
Comments
Õdede ja teiste tervishoiutöötajate streik 15. detsembril.
Õdede ja teiste tervishoiutöötajate streik 15. detsembril. Foto: Hesther Ng/SOPA Images/Zuma Press Wire/Scanpix

Briti valitsus teatas täna, et saadab kiirabiautojuhtide ja piirivalvetöötajate jõulueelse streigi tõttu täitmata töökohtadele 1200 sõjaväelast.

Kiirabibrigaadid streigivad kolmapäeval. Eelolevatel nädalatel on oodata ka õdede, raudteetöötajate, passiametnike ja postitöötajate streike.

Mitmekümne viimase aasta suurima streigilaine põhjuseks on elukalliduskriis, mille taga on toiduainete ja energia hinnatõus.

Oktoobris läks streikide tõttu kaotsi 417 000 töötundi, mis on kümne aasta suurim arv.

Ametiühingud nõuavad kiire inflatsiooniga sammupidamiseks palgatõusu. Novembris oli inflatsioon 10,7 protsenti, mis on pisut vähem kui oktoobri 11,1 protsenti, kuid siiski viimase 40 aasta kõrgeim.

Konservatiivne valitsus väidab, et suur palgatõus kannustab inflatsiooni takka, ja on püüdnud süüdistada ametiühinguid jõulupühade nurjamises.

Peaminister Rishi Sunak nimetas ajalehes Sun on Sunday ametiühingujuhte «Grinchideks, kes tahavad varastada jõule oma poliitiliste eesmäride saavutamiseks».

Kabinetiminister Oliver Dowden hoiatas, et on vastutustundetu lasta avaliku sektori palkadel ja inflatsioonil kontrolli alt väljuda.

«Majandus on hakanud edenema. Ärge seadke seda ohtu nende üle jõu käivate nõudmistega,» ütles ta BBC-e.

Valitsus loodab, et avalik arvamus pöördub ametiühingute vastu, kui arstiajad tühistatakse, rongid ei sõida ja jõulupuhkuse plaanid vastu taevast lendavad.

Arvamusküsitlused näitavad aga, et üldsus toetab streikijaid, eriti meditsiiniõdesid, kes streikisid sel neljapäeval Inglismaal, Walesis ja Põhja-Iirimaal esimest korda oma ametiühingu 106-aastase ajaloo jooksul.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles