Saada vihje

KOMMENTAAR Ukraina sõda võib aidata vormida rahvusvahelist õigust inimlikumaks

Mees sildiga «Võit Ukrainale, vabadus Venemaale» sõjavastasel meeleavaldusel Prahas.
Mees sildiga «Võit Ukrainale, vabadus Venemaale» sõjavastasel meeleavaldusel Prahas. Foto: Michal Cizek / AFP / Scanpix

Venemaa sõjategevus Ukrainas on üks kõige suuremat meediakajastust pälvinud teemasid viimase aasta kestel. Aga kui politoloogid ja uurijad üritavad läbi närida strateegiatest, mida arutatakse Kremli kuluaarides või Bankova tänaval, on tavakodanikud ja abiühendused rohkem huvitatud jõledustest sõjatandril.

Iga Ukraina linna vabastamine ajutisest okupatsioonist lõppeb nädalaid kestva leianaga tavakodanike mälestamiseks, kes traagiliselt konfliktis oma elu kaotasid. Fotod ja videod Butšast, Irpinist, Hostomelist ja Hersonist panevad tundma seda raskust, millega ukrainlased peavad iga päev elama.

Rahvusvaheline kogukond on inimõiguste rikkumise Ukrainas tõsiselt käsile võtnud. Selleks, et dokumenteerida, jälgida ja hinnata olukorda kohapeal, korraldas Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) kaks missiooni Ukrainasse Moskva mehhanismi raames. See mehhanism annab kolmele erapooletule eksperdile ülesandeks valmistada ette esialgne raport kuritegude ja rahvusvahelise seaduse rikkumise kohta.

Tagasi üles