K, 22.03.2023

Rootsi tahab USAga tihedamaid kaitsealaseid sidemeid

Rootsi tahab USAga tihedamaid kaitsealaseid sidemeid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
USA sõjaväelased Gotlandi saarel õppuse BALTOPS 2022 raames.
USA sõjaväelased Gotlandi saarel õppuse BALTOPS 2022 raames. Foto: James Brooks / AP / Scanpix

Stockholm teatas täna, et alustas USAga kõnelusi kaitsekoostöö süvendamiseks, seda ajal, mil Türgi blokeerib jätkuvalt Rootsi ühinemist NATOga.

Rootsi kaitseminister ütles, et USA ja Rootsi arutavad lepet veelgi tihedamaks koostööks, seda nii kahepoolselt kui ka NATO raamistikus.

Nõndanimetatud kaitsekoostöö lepe (DCA) puudutab USA sõdurite juriidilist staatust Rootsis, kaitsevahendite ladustamist ja investeeringuid taristusse, mis on olulised, et Rootsi saaks võõrustajariigina pakkuda toetust, ütles kaitseminister Pål Jonson ajalehele Dagens Nyheter.

Rootsi ja Soome esitasid taotluse NATOsse astumiseks eelmisel aastal pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse.

NATO liige Türgi pole olnud nõus nende taotlusi heaks kiitma, süüdistades neid kurdidest mässulistele varjupaiga pakkumises.

Suurem osa Türgi nõudmisi on puudutanud Rootsit, kuna sel on suuremad sidemed kurdide diasporaaga.

Ankara on nõudnud sealjuures, et Rootsi annaks välja isikud, keda Türgi süüdistab terrorismis või rollis 2016. aasta riigipöördekatses.

Pühapäeval ütles Rootsi peaminister Ulf Kristersson julgeolekukonverentsil, et mõnda Türgi nõudmist rahuldada pole võimalik. «Türgi on kinnitanud, et me oleme teinud seda, mida me ütlesime, et teeme, kuid ütleb lisaks, et tahab asju, mida me ei saa, ei taha anda,» ütles Kristersson.

Märksõnad
Tagasi üles