Kliimaaktivist Greta Thunberg mõistis laupäeval hukka Saksamaa plaani lammutada hiiglasliku söekaevanduse laiendamiseks küla, samas kui söevastaste meeleavaldajate ja politsei vahel puhkesid kokkupõrked.
Greta Thunberg liitus söevastaste meeleavaldajatega Lützerathis (8)
Meeleavaldajad kogunesid Lützerathi külla Lääne-Saksamaal lippe lehvitades ja loosungeid hõikudes, neid saatis puhkpilliorkester.
Demonstratsiooni äärealadel tuli ette kokkupõrkeid meeleavaldajate ja politsei vahel.
Ehkki Lützerathi elanikud lahkusid sealt lammutamisplaanide tõttu juba mõnda aega tagasi, on seal end sisse seadnud keskkonnaaktivistid.
Küla plaanitakse hävitada, et laiendada selle kõrval asuvat energiafirma RWE söekaevandust, mis on juba praegu üks Euroopa suuremaid.
Külla selle hõivanud aktivistide toetuseks koondunud meeleavaldajate eesotsas oli Rootsi teismeline kliimaaktivist Greta Thunberg.
«Asjaolu, et Saksamaa valitsus teeb kokkuleppeid ja kompromisse fossiilkütustefirmadega nagu RWE, on häbiväärne,» ütles ta poodiumilt.
«Saksamaal, maailma ühel suuremal saastajal, on tohutu vastutus,» lisas ta.
Kohalik meedia vahendas, et politseinike pihta loobiti kivisid, samas kui üht meeleavaldajat nähti peahaavaga. Protestipaiga lähedal kostus ka kiirabisireene.
Politsei teatel purustasid osa aktiviste söekaevanduse juurde paigutatud tõkked ja sisenesid kaevanduse alale.
"Politsei tõkked on lõhutud," säutsus politsei Twitteris. "Lützerathis olijatele: lahkuge sellest piirkonnast otsekohe."
"Osa inimesi on kaevanduse alale sisenenud. Lahkuge ohualalt otsekohe!"
Politsei on läinud nädalal alanud operatsiooniga püüdnud külla varjunud aktiviste sealt ära ajada.
Korrakaitsjate sõnul on evakuatsiooni algusest saati eemaldatud külast umbes 470 aktivisti. Reede õhtu seisuga oli neid seal peidus veel umbes 20-40, ütles protestiliikumise juht.
Politseioperatsioonile on toodud lisajõude üle kogu riigi.
AFP korrespondendi sõnul saabus samal ajal ka busside viisi protestijaid.
Demonstratsiooni korraldajate sõnul võttis sellest osa umbes 35 000 inimest.
Lützerathist on saanud fossiilkütuste vastase võitluse üks sümboleid.