E, 20.03.2023

Saksamaa uueks kaitseministriks sai sotsiaaldemokraat Boris Pistorius

Uuendatud kell 13.28
Saksamaa uueks kaitseministriks sai sotsiaaldemokraat Boris Pistorius
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Boris Pistorius.
Boris Pistorius. Foto: imago-images.de/scanpix

Saksamaa uueks kaitseministriks kinnitati täna suhteliselt tundmatu poliitik kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraatlikust parteist (SPD) Boris Pistorius, kes oli seni Alam-Saksi liidumaa siseminister.

«Pistorius on äärmiselt kogenud poliitik, kellel on halduskogemus, kes on olnud julgeolekupoliitikaga aastaid seotud ning kes oma pädevuse, otsustuskindluse ja suure südamega on õige inimene Bundeswehri läbi selle muutuste aja juhtima,» ütles Scholz.

Eelmine minister Christine Lambrecht pani ameti maha esmaspäeval, ministeeriumi jaoks otsustaval ajal, mil Saksamaale on tugev surve saata Ukrainasse lahingutanke Leopard.

Lambrecht oli kaitseminister olnud ajast, mil Scholz 2021. aasta detsembris kantsleriks sai.

62-aastane Pistorius sai ministriks märksa tuntumate poliitikute ees, keda ilmselt ametisse kaaluti. Nende seas Bundestagi kaitsevolinik Eva Högl ja tööhõiveminister Hubertus Heil.

Lisaks sai Pistoriusega läbi kolmene naiskaitseministrite rivi ja satub küsimärgi alla Scholzi lubadus hoida oma valitsuses soolist tasakaalu.

Osnabrückis sündinud Pistorius õppis õigusteadust ja töötas enne poliitikasse siirdumist 1990. aastatel advokaadina. Sõjaväeteenistuse läbis ta aastail 1980–1981.

Enne Alam-Saksi liidumaa siseministriks saamist 2013. aastal oli ta Osnabrücki linnapea.

Pistoriust on tunnustatud Alam-Saksi politseijõudude tugevdamise eest võitluses äärmusluse vastu.

Ajakiri Der Spiegel märkis, et ta on liidumaade siseministritest «kõige nähtavam» ja «julgeolekuorganitega kõige paremini kontaktis».

Varem olid levinud kuuldused, et temast võib saada liiduvalitsuse siseminister, kui see ametikoht hiljem sel aastal Nancy Faeseri lahkudes tühjaks jääb.

Pistorius peab nüüd hakkama juhtima Saksamaa sõjaväe moderniseerimist ja tagama relvatarnete laiendamise Ukrainasse.

Pistorius saab uuel töökohal kiiresti tuleristsed, kohtudes sel nädalal Berliinis USA kaitseministri Lloyd Austiniga ja võõrustades seejärel liitlaste kohtumist Lääne-Saksamaal Ramsteini õhuväebaasis.

Pühapäeval peavad Saksamaa ja Prantsusmaa valitsused kahepoolseid kõnelusi, mille raames kohtutakse ka riikide ühise julgeolekunõukoguga.

Märksõnad
Tagasi üles