T, 28.03.2023

LUCIFER VÕI YENNEFER? ⟩ Komisjon avaldas soomlastele sobimatud eesnimed

Komisjon avaldas soomlastele sobimatud eesnimed
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: Caters News Agency

Näiteks Alfredi tütar, Lucifer ja Nat8hquhs ei saanud sel aastal komisjonilt heakskiitu, kuid Bobandy, Unikonsiemen ja Saturnus said ametlikeks eesnimedeks.  

Soome järelevalvekomisjon avaldas nimekirja uutest nimedest, mis eelmisel aastal kas heaks kiideti või tagasi lükati. 

Nimekiri sisaldab nii vastsündinutele kui täiskasvanutele esitatud nimesid.

Valdav enamik eesnimedest kiidetakse heaks nende esialgselt esitatud versioonis, kui komitee palub teatud tingimustel nimed üle vaadata.

Amet ei saa esitatud nime ilma komitee volituseta tagasi lükata, kuid võib uusi nimesid vastu võtta ka ilma komitee heakskiiduta.

Komisjon lükkas tagasi järgmised nimed:

Ahdin, Aicksar, Alfredi tütar, Amnell, Annatar, Appelsiinikki, Azazel, Buddha, Caladrius, Eklander, Ellé, Ephimachius, Felín, Filipecki, Haades, Jezebel, johannes, Juhoha, Julma-Hurtta, Kaaos, Kallen-Kallela, Klapi, Koivuniitty, Kukurtaja, Lord, Lucifer, Maï, Mielivalta, Nat8hquhs, Nex, Otawa, Paperi, Pelekkä, Punpuli, Puukko Armo, Raivomieli, Rikia, Rody poeg, Rosmo, samsam, Saturnius, Sheikki, Sorína, Suudelmitar, Taawi, Tanyá, Tsygä, Tuoni, Uakke, Uhka, Ukonvaaja, Wiiru, Åriz

Komisjon võttis need nimed eelmisel aastal vastu:

Aamuntähti, Aarnik, Anoo, Arsitar, Avreno, Bobandy, Ellandar, Feeni, Heito, Häkä, Juhania, Kide-Pilvi, Kimara, Konon, Korppi, Lapitar, Lourences, Messis, Mieli, Niittu, Petäjä, Piamon, Pihlajanmarjukka, Pihlamo, Poolo, Pöly, Sanervatar, Saturnus, Sjöbjörn, Taide, Torspo, Unikonsiemen, Wâânutamwee, Yennefer

«On lapsevanemaid, kes tahavad oma lapsele anda ilmselgelt kristliku nime,» sõnas Minna Saarelma-Paukkala. 

Teised püüavad anda oma lapsele nime, mis toimiks paljudes keeltes. Praegu on nimed, milles on r-täht, moest väljas, sest seda on rahvusvaheliselt raske hääldada. Välja arvatud poisinimi Väinö, on ka täpitähtedega nimed populaarsus kahanemas.

«1960. aastatel võis inimese rahvust järeldada tema nime põhjal. Tänapäeval on sellised nimed nagu Sofia, Emma, Sara, Oliver ja Daniel paljudes riikides samaaegselt moes,» seletas Saarelma-Paukkala.

Soomlastel on praegu kasutusel üle 120 000 eesnime. Saarelma-Paukkala sõnul on see hiigelsuur hüpe võrreldes 1980. aastatega, mil valikus oli pigem 50 000 nime.

Soome tegi 2019. aastal jõupingutusi, et lõdvendada riigi nimede andmise seadusi, luues rohkem mänguruumi välismaise taustaga peredele.

Märksõnad
Tagasi üles