R, 3.02.2023

Liibanoni peaprokurörile ja kohtunikele esitati Beiruti plahvatusega seoses süüdistused

Liibanoni peaprokurörile ja kohtunikele esitati Beiruti plahvatusega seoses süüdistused
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Beirut 4. august 2020.
Beirut 4. august 2020. Foto: TALAL TRABOULSI via REUTERS/Scanpix

Beiruti sadamaplahvatust uuriv Liibanoni kohtunik esitas süüdistused peaprokurör Ghassan Oueidatile ja veel kolmele kohtunikule, ütles teisipäeval ametnik.

Kohtunik Tarek Bitar otsustas esmaspäeval jätkata 2020. aasta plahvatuse uurimist hoolimata poliitilisest survest, mis oli uurimise enam kui aastaks peatanud.

Teisipäeval esitas ta kaheksale isikule süüdistused tapmises, süütamises ja sabotaažis, nende seas Liibanoni peaprokurörile ja kolmele kohtunikule, ütles anonüümseks jääda soovinud kohtuametnik.

Augustis 2020 kärgatanud sadamaplahvatuses hukkus üle 200 inimese ja hävis märkimisväärne osa pealinnast. Katastroofi põhjustas hooletult ladustatud ammooniumnitraadi süttimine.

Kokku on süüdistused esitatud 13 inimesele, nende seas on ekspeaminister Hassan Diab ja endised ministrid, kellele Bitar esitas süüdistused juba varem.

Kohtunik Bitarile on esitanud rea etteheiteid šiialiikumine Hizbollah ja selle liitlased, kes püüavad plahvatuse uurimist tõkestada.

Hizbollah ja selle liitlane Amal korraldasid oktoobris 2021 kohtuniku tagandamiseks Beirutis meeleavalduse, kus puhkes seitse inimelu nõudnud tulevahetus.

Liibanoni riigiasutused ei ole soostunud siseriikliku juurdlusega koostööd tegema. Veebruaris 2021 vabastati Bitari eelkäija ametist, kui ta oli esitanud süüdistused tipppoliitikutele.

Siseministeerium on keeldunud täitmast ka Bitari väljastatud vahistamismääruseid.

Märksõnad
Tagasi üles