N, 30.03.2023

Palestiina Omavalitsus peatas julgeolekualase koostöö Iisraeliga

Palestiina Omavalitsus peatas julgeolekualase koostöö Iisraeliga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sel 26. jaanuari fotol on tekkinud vastasseis Iisraeli sõjaväelaste ja palestiinlaste vahel juudiriigi okupeeritud Läänekalda linna Ram Allah' lähistel.
Sel 26. jaanuari fotol on tekkinud vastasseis Iisraeli sõjaväelaste ja palestiinlaste vahel juudiriigi okupeeritud Läänekalda linna Ram Allah' lähistel. Foto: AMMAR AWAD / REUTERS / SCANPIX

Palestiina Omavalitsus teatas neljapäeval, et peatab julgeolekualase koostöö Iisraeliga pärast Iisraeli sõjaväe verist haarangut Läänekaldal; tegemist on otsusega, mis võib märkimisväärselt mõjutada Palestiina tavakodanike elu.

«Julgeolekualast koordineerimist Iisraeli okupatsioonivalitsusega praeguse seisuga ei eksisteeri,» teatas omavalitsuse presidendi Mahmoud Abbasi büroo pärast operatsiooni Jeninis, mis nõudis üheksa palestiinlase elu.

Viimati tegi Abbas sarnase avalduse 2020. aasta mais, vastuseks Iisraeli kavale annekteerida osa Läänekaldast. Tegemist oli juutide sammuga, millele viitas ka USA vabariiklasest ekspresident Donald Trump oma vastuolulises nägemusettepanekus, mil viisil võiks lõpetada aastakümneid kestnud Lähis-Ida konflikti.

Abbas taastas sidemed 2020. aasta novembris pärast seda, kui USA presidendivalimised võitis Trumpi vastu demokraat Joe Biden.

Julgeolekukoostöö peatamine Iisraeliga võib konkreetselt mõjutada palestiinlastest patsientide üleviimist Läänekaldalt ja Gaza sektorist Iisraeli haiglatesse.

USA välisminister Antony Blinken külastab Lähis-Ida järgmisel nädalal.

Washington mõistis viivitamatult hukka palestiinlaste otsuse peatada julgeolekualased suhted Iisraeliga, öeldes, et tegemist ei ole õige sammuga.

«Ilmselgelt ei leia me, et tegu on õige sammuga, mida praegu astuda,» ütles USA Lähis-Ida asjade kõrgeim diplomaat Barbara Leaf Blinkeni visiidi valguses.

Leafi sõnul oleks äärmiselt oluline pooltel säilitada ja võimalusel isegi süvendada julgeolekualast koostööd.

Märksõnad
Tagasi üles