USA sõdurid tapsid Somaalias Islamiriigi kõrge komandöri (1)

Copy
USA kaitseminister Lloyd Austin. Pilt on illustreeriv.
USA kaitseminister Lloyd Austin. Pilt on illustreeriv. Foto: Alex Brandon / AP / Scanpix

USA sõjaväelased viisid president Joe Bideni korraldusel läbi operatsiooni Somaalias, kus tapsid terroristliku liikumise Islamiriik kõrge piirkondliku komandöri Bilal al-Sudani, ütlesid Ühendriikide ametnikud neljapäeval.

Sudani ja 10 IS-i võitlejat tapeti tulevahetuses pärast seda, kui USA sõdurid laskusid Somaalia põhjaosa mägedes asuvasse koobaste süsteemi, lootes teda elusana kätte saada, ütles üks ametnikest.

Ametnike sõnul tapeti sündmuskohal umbes 10 Islamiriigi võitlejat, ent ükski ameeriklane viga ei saanud.

«25. jaanuaril viis USA sõjavägi presidendi korraldusel läbi ründeoperatsiooni Põhja-Somaalias, mis tõi kaasa mitme ISIS-e liikme surma, seal hulgas Bilal al-Sudani oma,» ütles kaitseminister Lloyd Austin avalduses.

«Al-Sudani oli vastutav ISIS-e üha kasvava kohalolu edendamise eest Aafrikas ja rühmituse üleilmsete operatsioonide rahastamise eest, seal hulgas Afganistanis,» lisas Austin.

Oma Somaalia põhjaosa mägismaa baasist jagas ta koordineeritult rahavooge IS-i harudele mitte ainult Aafrika pinnal, vaid ka Islamiriik Khorasanile, mis on IS-i Afganistani haru, ütles tundmatuks jääda soovinud USA ametnik.

Kümne aasta eest, veel enne kui ta liitus Islamiriigiga, oli Sudani seotud Somaalias tegutseva islamistliku äärmusrühmituse Al-Shabaab võitlejate värbamise ja väljaõppega.

«Sudanil oli võtmetähtsusega operatsiooniline ja rahanduslik roll erialaste oskustega, mis tegi temast USA terroritõrje jaoks olulise sihtmärgi,» ütles ametnik.

Operatsiooni valmistati ette mitu kuud. USA sõdurid harjutasid rünnakut paigas, mis oli rajatud Sudani redupaiga maastiku matkimiseks.

Biden andis loa rünnakuks varem sel nädalal pärast kõrgete kaitse-, luure- ja julgeolekuametnikega konsluteerimist, ütles ametnik.

«Soovitud tabamisoperatsioon oli lõpliku otsuse kohaselt parim valik, et suurendada operatsiooni luurealast väärtust ja suurendada selle täpsust nõudlikul maastikul,» ütles veel üks valitsusametnik.

Paraku vastasid vaenulikud jõud ning operatsiooni tulemus tõi kaasa tema surma, lisas ametnik.

Ainus vigastus, mille mõni ameeriklane erioperatsiooni käigus sai, oli see, et üht sõdurit hammustas Ühendriikide sõjaväe oma teenistuskoer, lisas ametnik.

«Nii selle operatsiooni kui kõigi teiste puhul on president Biden teinud väga selgeks, et me oleme võtnud eesmärgiks leida ja kõrvaldada terroristlikud ohud Ühendriikidele ja ameeriklastele, kus iganes nad ka ei redutaks, ükskõik kui raskesti ligipääsetavas kohas,» ütles ametnik.

Ühendriikide sõjaväelased on pikka aega tegutsenud Somaalias koostöös kohalike võimudega, aga ka nende nimel. Enamasti on läbi viidud korrapäraseid õhurünnakuid, et toetada keskvõimude üksuseid võitluses Shabaabi mässuliste vastu.

Osa neist rünnakuist on viidud ellu USA baasist Djiboutis, mis jääb Somaaliast põhja poole.

USA õhurünnakud Somaalias sagenesid sedavõrd, et ajavahemikus 2017-2020 korraldati igal aastal kümneid õhurünnakuid, kuid samas viidi läbi ka kaks kuni neli maavägede operatsiooni aastas.

Sestsaadik, kui Bidenist sai 2021. aastal president, on õhurünnakud raugenud ja mullu oli neid 16, sealjuures ei viidud läbi ühtegi maismaarünnakut, selgus riikliku julgeolekualase mõttekoja New America kogutud andmetest.

Tagasi üles