N, 30.03.2023

Euroopa Liit ja Ukraina toetavad eriprokuratuuri loomist agressiooni uurimiseks

Euroopa Liit ja Ukraina toetavad eriprokuratuuri loomist agressiooni uurimiseks
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel, Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Kiievis.
Euroopa Ülemkogu eesistuja Charles Michel, Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Kiievis. Foto: Ukraina presidendikantselei/AP/Scanpix

Euroopa Liit ja Kiiev avaldasid täna toetust plaanile luua Haagi rahvusvaheline prokuratuur uurimaks Vene agressioonikuritegu Ukrainas.

Meedet, mille toetamisest anti teada EL-i ja Ukraina tippkohtumisel Kiievis, nähakse vahesammuna enne eritribunal loomist, mis saaks mõista kohut Venemaa liidrite üle.

«Toetame rahvusvahelise keskuse arendamist Haagis õiguse mõistmiseks seoses agressioonikuriteoga Ukrainas, eesmärgiga koordineerida Ukraina vastu toime pandud agressioonikuriteo uurimist ja säilitada tõendeid tulevaste kohtuprotsesside jaoks,» seisis avalduses.

Kiiev nõuab, et Moskva vastutusele võtmiseks loodaks eritribunal, kuna arvatavalt oleks selle kaudu kergem mõista kohut Kremli tippametnike üle.

Rahvusvaheline Kriminaalkohus (ICC) uurib praegu võimalikke sõjaroimi ja inimsusvastaseid kuritegusid Ukrinas, kuid sellel ei ole mandaati uurida laiemat agressioonikuritegu.

Euroopa Liit ja selle liikmesriigid on eritribunali loomisele toetust avaldanud, kuid selle toimist ümbritsevad keerukad õiguslikud probleemid.

Ukraina pooldab resolutsiooni vastuvõtmist ÜRO Peaassambleel, et luua ühekordne tribunal, mis saaks võtta sihikule president Vladimir Putini.

Osa Kiievi liitlasi arutlevad aga, et laiema rahvusvahelise toetuse saamine sellisele resolutsioonile võib osutuda keeruliseks.

Selle asemel on liitlased avaldanud toetust «hübriidkohtu» loomisele, mis oleks integreeritud Ukraina kohtusüsteemi, kuid rahvusvaheliste prokuröride, kohtunike ja rahastusega.

Märksõnad
Tagasi üles