N, 30.03.2023

Brasiilia uputas mahakantud sõjalaeva vaatamata reostusohule

Brasiilia uputas mahakantud sõjalaeva vaatamata reostusohule
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Brasiilia mereväele kuulunud lennukikandja São Paulo. Pilt on illustreeriv.
Brasiilia mereväele kuulunud lennukikandja São Paulo. Pilt on illustreeriv. Foto: Brasiilia merevägi / Reuters / Scanpix

Brasiilia uputas mereväe teatel reedel mahakantud lennukikandja, seda vaatamata keskkonnakaitsjate hoiatusele, et varem Prantsusmaale kuulunud sõjalaev on täis ohtlikke materjale.

Kavandatud ja kontrollitud uputapmine leidis aset hilisel pärastlõunal, Brasiilia rannikust umbes 350 kilomeetri kaugusel Atlandi ookeanis piirkonnas, kus sügavust on umbes 5000 meetrit, märkis merevägi avalduses.

Otsus uputada kuus aastakümmet vana São Paulo, millest anti teada neljapäeval, on seotud asjaoluga, et Brasiilia võimudel ei õnnestunud leida sadamat, mis oleks laeva vastu võtnud.

Ehkki kaitseametnikud ütlesid, et laev uputatakse kõige ohutumasse kohta, siis keskkonnakaitsjad on teravalt rünnanud otsust, öeldes, et lennukikandjal on tonnide viisi asbesti, raskemetalle ning muidki mürgiseid aineid, mis võivad jõuda merevette ning saastada merelist toiduahelat.

Brasiilia võimude sõnul on parem laev teadlikult uputada, selmet lasta sel omasoodu juhuslikul hetkel uppuma hakata.

Prantsusmaal 1950. aastate lõpus ehitatud alus, mis kandis omal ajal nime Foch, oli prantslaste käes 37 aastat ning teenis välja koha 20. sajandi meresõiduajaloos. Nimelt võttis alus osa Prantsuse esimestest tuumakatsetustest Vaiksel ookeanil 1960. aastatel ning osales samuti Aafrikas, Lähis-Idas ja endises Jugoslaavias vahemikus 1970-1990.

Brasiilia ostis 266-meetrise lennukikandja 2000. aastal 12 miljoni dollari eest.

Märksõnad
Tagasi üles