K, 29.03.2023

Pankrotistunud Sri Lanka tähistab iseseisvuse 75. aastapäeva

Pankrotistunud Sri Lanka tähistab iseseisvuse 75. aastapäeva
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sri Lanka sõdurid iseseisvuse 75. aastapäeva paraadil Colombos. 4. veebruar 2023.
Sri Lanka sõdurid iseseisvuse 75. aastapäeva paraadil Colombos. 4. veebruar 2023. Foto: Eranga Jayawardena/AP/Scanpix

Sri Lanka tähistab täna pankrotistunud riigina iseseisvuse 75. aastapäeva, aga paljud kodanikud on vihased, mures ja sugugi mitte peotujus.

Paljud buda- ja ristiusu vaimulikud on kuulutanud boikoti pidustustele pealinnas, aktivistid ja teisedki on vihased, et ränga majanduskriisi olukorras raisatakse sellistele asjadele raha.

Kriitikale vaatamata toimus Colombos sõjaväeparaad, demonstreeriti relvastust, merel seilasid sõjalaevad ning pealinna kohal tiirutasid helikopterid ja lennukid.

Katoliku preester Cyril Gamini ütles, et Briti võimu alt vabanemise ja iseseisvumise 75. aastapäeva pidustused on kuritegelik raiskamine ajal, mil riigil on tõsised majandusraskused.

«Me küsime valitsuselt, missugust iseseisvust nad 200 miljoni ruupia (548 000 dollari) eest nii uhkelt tähistavad,» ütles Gamini ja lisas, et katoliku kirik ei andesta rahva raha raiskamist ja ükski preester tseremooniast osa ei võta.

Kristlasi on 22 miljoni elanikuga Sri Lankas 7 protsenti, enamiku moodustavad budistid. Vähemusest hoolimata austatakse kiriku seisukohti.

Kuid ka tuntud buda munk Omalpe Sobitha ütles, et pidutsemiseks ei ole põhjust ning tseremoonial näidatakse kõigest teistes riikides toodetud relvi.

Sri Lanka riik on sisuliselt pankrotis, ta on peatanud ligi 7 miljardi dollari ulatuses välisvõla tasumise ja ootab Rahvusvahelise Valuutafondiga (IMF) peetavate kõneluste tulemusi.

Kogu välisvõlg on üle 51 miljardi dollari, millest 28 miljardit tuleb ära maksta 2027. aastaks.

Kuid kestnud toidu-, kütuse- ja elektripuudus viis eelmisel aastal meeleavaldusteni, mis sundisid president Gotabaya Rajapaksa kodumaalt põgenema ja tagasi astuma.

Uue presidendi Ranil Wickremesinghega on asjad pisut paranenud, aga kütusenappusest tingitud elektrikatkestused jätkuvad, haiglatel ei ole ravimeid ja riigikassal raha, et töötajatele palka maksta.

Valitsus on toimetulekuks tõstnud järsult makse, kärpinud ministeeriumide eelarvet 6 protsendi võrra ja lubanud kodusõja ajal rohkem kui 200 000-liikmeliseks paisunud relvajõudude koosseisu 2030. aastaks poole võrra vähendada.

Rühm aktiviste korraldas reedel pealinnas Colombos vaikiva protesti, mõistes hukka valitsuse iseseisvuspidustused ja suutmatuse elanike majandusraskusi leevendada.

Märksõnad
Tagasi üles