N, 30.03.2023

WSJ: Hiina tarnib Venemaale sõjapidamiseks vajalikku tehnikat

BNS
WSJ: Hiina tarnib Venemaale sõjapidamiseks vajalikku tehnikat
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 6
Vene pommituslennuk Su-34
Vene pommituslennuk Su-34 Foto: AP/Scanpix

Hiina tarnib Venemaale tehnikat, mida selle relvajõud vajavad Ukraina sõjas, seda hoolimata rahvusvahelistest sanktsioonidest ja ekspordikontrollist, vahendas portaal Unian väljaannet The Wall Street Journal (WSJ).

Sellest annavad WSJ andmeil tunnistust Vene tolli andmed. Nende kohaselt saatsid Hiina riigifirmad sanktsioonide all Vene sõjatööstusettevõtteile muu hulgas navigatsiooniseadmeid ja reaktiivlennukite osi.

See on vaid käputäis kümnetest tuhandetest kahesuguse kasutusega kaupade saadetistest, mida Moskva on pärast mullust sissetungi importinud. Dokumentidest ilmneb, et suurem osa kahesuguse kasutusega saadetistest pärines Hiinast.

Vene välis-, kaitse- ja majandusministeerium WSJ kommentaaritaotlustele ei vastanud. «Venemaal on piisavalt tehnoloogilist potentsiaali oma julgeoleku tagamiseks ja erioperatsiooni läbiviimiseks. Seda potentsiaali täiustatakse pidevalt,» ütles Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov.

Kuigi Venemaa on võimeline tootma suurema osa oma põhilistest sõjalistest vajadustest siseriiklikult, sõltub ta suuresti kahesuguse kasutusega tehnoloogiate, näiteks pooljuhtide impordist, mis on kaasaegse sõjapidamise jaoks hädavajalikud.

Lääne sanktsioonid on muu hulgas suunatud Vene sõjatööstuse vastu, piirates kahesuguse kasutusega kaupade, sealhulgas arvutikiipide, infrapunakaamerate ja radariseadmete eksporti Venemaale.

«Kuid tolli- ja korporatiivdokumendid näitavad, et Moskva võib seda tehnikat siiski importida läbi riikide, kes ei ole sanktsioonidega ühinenud. Paljud kontrollitavad kaubad liiguvad endiselt läbi selliste riikide nagu Türgi ja Araabia Ühendemiraadid,» kirjutab WSJ.

Dokumentide kohaselt on Hiina riigi- ja eraettevõtted suurimad kahesuguse kasutusega kaupade eksportijad, mis USA ametnike sõnul on eriti murettekitav.

Märksõnad
Tagasi üles