Saada vihje

UNESCO konverentsil tegeldakse internetis leviva väärinfo ja vihakõnega

Copy
UNESCO logo organisatsiooni peakorteril Pariisis.
UNESCO logo organisatsiooni peakorteril Pariisis. Foto: Philippe Wojazer / Reuters / Scanpix

Pariisis algas täna ÜRO kultuuriorganisatsiooni UNESCO konverents, kus arutatakse, kuidas võidelda internetis leviva desinformatsiooni ja vihakõnega inimõigusi ohtu seadmata.

Kahepäevasest konverentsist võtavad osa sajad ametnikud, tehnoloogiafirmade esindajad, teadlased ja kodanikuühenduste liikmed.

«Me kõik kogeme seda, kuidas digiplatvormid on muutnud meie maailmaga ühenduse pidamise ja selle tunnetuse viisi, meie üksteisega suhtlemise viisi,» ütles UNESCO peadirektor Audrey Azoulay konverentsi avades.

«Ainult seda tehnoloogilist revolutsiooni põhjalikult tundma õppides saame olla kindlad, et see on revolutsioon, mis ei too ohvriks inimõigusi, väljendusvabadust ega demokraatiat.»

Osalejaid on kõikjalt üle maailma, teiste seas Filipiini ajakirjanik Maria Ressa, kes sai 2021. aastal koos Vene ajakirjaniku Dmitri Muratoviga Nobeli rahupreemia, ja Facebooki vilepuhuja Christopher Wylie.

Ressa ütles eelmisel aastal AFPle, et sotsiaalmeedia levikuga on tekkinud olukord, kus ohtlik propaganda vohab ning seab professionaalsed ajakirjanikud alalisse rünnakuohtu.

«Paljudes maailma riikides on kehtestatud või kaalutakse seadusi, mis tegeleksid kahjuliku sisu levikuga,» ütles UNESCO konverentsi eel avalduses.

«Aga osa sellest seadusandlusest võib rikkuda oma elanike inimõigusi, eriti väljendus- ja arvamusvabaduse õigust.»

Tagasi üles