AASIA VAADE ⟩ Moodsa Tai elu kujundavad puuvõras elavad vaimud

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Copy
Kleite täis puu Bangkokis: kohalikud elanikud usuvad, et okste vahel elab naisvaim, ning kui puu juures esitatud palved täituvad, toovad inimesed vaimule tänutäheks värvikirevaid rõivaid.
Kleite täis puu Bangkokis: kohalikud elanikud usuvad, et okste vahel elab naisvaim, ning kui puu juures esitatud palved täituvad, toovad inimesed vaimule tänutäheks värvikirevaid rõivaid. Foto: Javier Brandoli

Kõrvuti kõrge arengutaseme ja tipptehnoloogiaga eksisteerib budistlikus Tais usk maagilistesse tätoveeringutesse, ennustustesse ja rituaalidesse. Segu religioonist ja loodusjõududega seotud uskumustest on laialt levinud.

Tiheda liiklusega Suan Phlu tänaval Bangkokis, üsna Sathoni avenüüga ristumise koha juures kasvab suur puu, mis täidab justkui riidenagi aset – selle okstel ripuvad värvilised kleidid ja jumalate kujukesed.

Kui räägin 32-aastasele tailannale Marisale, kuidas olen juba nädalate kaupa imestanud, et ei näe kunagi puu juures kedagi kleite müümas, puhkeb naine naerma. «Kleidid pole müügiks! Inimesed toovad neid siia, sest puu on nõiutud. Inimesed usuvad, et puu on naissoost vaimu meelevallas, ja tulevad abi küsima. Paljud paluvad, et neile öeldaks loteriinumbreid, kuid teised küsivad muid asju. Kui nende soov täitub, toovad inimesed kleidi, tänamaks naist puuvõras,» selgitab Marisa.

Pärin, kuidas on võimalik, et keegi kleite ära ei varasta. «Ei, keegi ei julgeks seda teha. Kui nad võtavad kleidi puu otsast maha, karistab neid vaim, kes seal elab. Enamik inimesi Tais austab seda sorti uskumusi,» vastab ta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles