E, 5.06.2023

Prantslased valmistuvad ulatuslikeks streikideks pensionireformi vastu

Facebook Twitter
Comments
Prantsuse ametiühingu CGT streigiplakatid.
Prantsuse ametiühingu CGT streigiplakatid. Foto: Stephane Mahe / Reuters / Scanpix

Prantsuse ametiühingud valmistuvad otsustavaks väljaastumiseks president Emmanuel Macroni pensionireformi vastu ja loodavad teisipäevaks kavandatud ulatuslike streikidega riigi seisma panna.

Pensionireformi vastu on korraldatud juba viis protesti, kuid teisipäevast tööseisakut reklaamitakse kui uut faasi võitluses tsentristliku valitsuse ja muudatuste vastate vahel, kelle hulka kuulub Prantsuse valijate enamik.

«Oleme alati öelnud, et paneme vajadusel kõrgema käigu sisse,» ütles mõjuka äärmusvasakpoolse ametiühingu CGT esimees Philippe Martinez ajalehele Le Journal du Dimanche. «Teisipäeval see juhtubki.»

Üle Prantsusmaa on kavas 230 meeleavaldust, paljud neist keskmise suurusega ja väikelinnades, kus vastuseis reformile on valdav. Streigid avaldavad mõju transpordile, energiasektorile ja avalikele teenustele.

Politsei ootab tänavatele 1,1 kuni 1,4 miljonit inimest, ütles üks allikas AFP-le.

Arvu 1,4 miljoni korral oleks see aastakümnete suurim protestipäev, 31. jaanuaril võttis meeleavaldustest osa 1,27 miljonit inimest.

Riikliku raudteefirma SNCF, Pariisi metroo ja energiasektori, seal hulgas rafineerimistehaste töötajaid esindavad ametiühingud on kutsunud esimest korda tähtajatule streigile. Eeldatavasti liituvad nendega ka muud valdkonnad.

Kõik kaheksa suurt ametiühingut on kutsunud üles tööseisakule, et kogu riik teisipäeval seisma panna. Ka poodnikke kannustatakse ärisid sulgema.

Reform näeb ette pensioniea tõstmist kahe aasta võrra 62 aastalt 64-le ja täispensioni saamiseks vajaliku tööstaaži pikendamist.

Valitsuse väitel on muudatused vajalikud, et tuua Prantsuse pensionisüsteem 2030. aastaks defitsiidist välja.

Reformiseadust on juba arutanud parlamendi alamkoda ehk rahvusassamblee ja praegu käivad debatid senatis.

Mõlema koja lõpphääletus on hiljemalt 26. märtsil.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles