L, 25.03.2023

Hiina vastne peaminister Li Qiang andis ametivande

Hiina vastne peaminister Li Qiang andis ametivande
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Hiina president Xi Jinping surub kätt oma ühel ustavamal liitlasel, vastselt ametisse vannutatud peaministril Li Qiangil, all paremal aplodeerib ametist lahkuv Li Keqiang.
Hiina president Xi Jinping surub kätt oma ühel ustavamal liitlasel, vastselt ametisse vannutatud peaministril Li Qiangil, all paremal aplodeerib ametist lahkuv Li Keqiang. Foto: Greg Baker / Reuters / Scanpix

Hiina kummitempliparlament kinnitas laupäeval ametlikult suurriigi peaministriks Li Qiangi, kes on president Xi Jinpingi üks ustavamaid liitlasi.

Li Qiang (63) on Xile ustav endine Shanghai parteijuht, kellele nüüd kuulub partei hierarhias tähtsuselt teine positsioon, millel ta vahetas välja ametist lahkuva peaministri Li Keqiangi.

Hiina vastne peaminister Li Qiang andis laupäeval, 11. märtsil rahvakongressis ametivande.
Hiina vastne peaminister Li Qiang andis laupäeval, 11. märtsil rahvakongressis ametivande. Foto: Mark Schiefelbein / AP / Scanpix

Li kogus pea kõik hääled Hiina rahvakongressi enam kui 2900 liikme seas päev pärast seda, kui parlament oli Xi kinnitanud ühehäälselt riigipea ametisse, mida ta asub nüüd seninägematult kolmandat järjestikust korda pidama.

Tegemist on üsna ebatavalise ametisse määramisega, kuna erinevalt eelkäijaist puudub Lil kogemus keskvalitsuse asepeaministrina.

Li karjäär sattus küsimärgi alla siis, kui ta kehtestas Shanghais eelmise aasta algul kaks kuud kestnud karmid koroonapiirangud, mis jätsid inimesed ilma ka ligipääsust toidule ja ravimitele. Arvatakse, et Shanghais tekkinud segadus ei vääranud Li tõusu partei tippu just sellepärast, et ta järgis täpselt Xi korraldusi.

Märksõnad
Tagasi üles