T, 6.06.2023

Poola sarjas ohtlikku Vene-Hiina telge

Facebook Twitter
Comments
Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Jaapani valitsusjuht Fumio Kishida 22. märtsil Varssavis.
Poola peaminister Mateusz Morawiecki ja Jaapani valitsusjuht Fumio Kishida 22. märtsil Varssavis. Foto: Michal Dyjuk / AP / Scanpix

Poola peaminister nimetas täna pärast Hiina liidri Xi Jinpingi Moskva-visiiti Hiina-Vene liitu ohtlikuks.

«Hiina presidendi visiit Moskvasse teeb meid ärevaks, see Hiina-Moskva telg on ohtlik,» ütles Mateusz Morawiecki ajakirjanikele pärast kohtumist Jaapani peaministri Fumio Kishidaga Varssavis.

Xi lahkus Venemaalt kolmapäeval, olles tippkohtumisel president Vladimir Putiniga teatanud «uuest ajastust» kahe riigi suhetes.

Putin ja Xi arutasid sõda Ukrainas, kuid kõneluste järel ei antud märku läbimurdest konflikti lõpetamise asjus.

Putin kiitis Pekingi 12-punktilist dokumenti konflikti kohta, milles tehti üleskutse dialoogile ja riikide territoriaalse terviklikkuse austamisele.

Kuid Poola, Ukraina üks lähedasemaid liitlasi, avaldas muret Pekingi ja Moskva koostöös suurenemise pärast.

«Me püüame veenda Hiinat mitte toetama Venemaad viimase agressiivses rahvusvahelises poliitikas,» ütles Morawiecki ajakirjanikele.

Kishida saabus Poolasse naaberriigist Ukrainast, kus ta väisas Kiievit ja Butšat, kus Vene vägesid süüdistatakse metsikuste toimepanemises.

Kishida kiitis Poolat sõjast räsitud riigi aitamise eest ning avaldas «vankumatut solidaarsust» Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga.

Ta tõi välja Poola «kasvava koorma» Kiievi aitamisel kui põhjuse, miks Jaapan annab Varssavile täiendavat abi, kui ei täpsustanud selle abi olemust. Jaapan annab tavaliselt abi arenguriikidele, mille hulka Poola ei kuulu, kuid Kishida sõnul tehakse praegu erand.

Jaapani valitsusjuht ütles ka, et Tokyo on huvitatud tihedamate suhete arendamisest piirkondlike liitudega Kesk- ja Ida-Euroopas nagu NATO idatiiva üheksa riiki, samuti Poolast, Tšehhist, Slovakkiast ja Ungarist koosnev Visegrádi nelik ning Kolme mere majandusalgatus.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles