N, 1.06.2023

Rahul Gandhi sõnul on tema tagandamisel India parlamendist poliitiline tagamaa

Facebook Twitter
Comments
India opositsioonijuht Rahul Gandhi.
India opositsioonijuht Rahul Gandhi. Foto: MONEY SHARMA/AFP/Scanpix

India opositsioonijuht Rahul Gandhi ütles täna, et tema tagandamine parlamendist oli kättemaks selle eest, kui ta nõudis peaminister Narendra Modi suhete uurimist vastuolulise suurärimehe Gautam Adaniga.

«Palun mõista, miks mind tagandati,» rääkis ta ajakirjanikele, lisades, et peaminister kartis tema järgmist kõnet Adani kohta.

Parlamendi alamkoja Lok Sabha eilne otsus Gandhi tagandamiseks tuli päev pärast kohtuotsust, millega ta mõisteti süüdi laimamises 2019. aasta valimiskampaania aegse märkuse eest, kus nimetas peaminister Narendra Modit kurjategijaks.

52-aastase Gandhi süüdi mõistnud otsuse langetas Modi koduosariigi Gujarati kohus.

Modi valitsust on laialdaselt süüdistatud seaduse kasutamises oma kriitikute vaigistamiseks.

Opositsioonilise Kongressipartei juhtfiguurile Gandhile määrati kahe aasta pikkune vabadusekaotus, kuid talle võimaldati koheselt kautsjon, kuna tema advokaadid teatasid kavatsusest kohtuotsus edasi kaevata.

Modi valitsust on laialdaselt süüdistatud seaduse kasutamises, et võtta kriitikud sihikule ning neid vaigistada. Gandhi vaigistamine toimub ajal, mil peaministri suhted vastuolulise Adaniga on luubi all.

Adani suurfirmad sattusid raskustesse, kui USA investeerimisuuringute ettevõte Hindenburg Research tuli 24. jaanuaril välja pettusesüüdistustega.

Adani on olnud aastakümneid Modi lähedane liitlane.

Modi hindunatsionalistliku Bharatiya Janata Partei ühe peamise kriitiku vastu tehtud kohtuotsus tulenes 2019. aasta valimiskampaania ajal tehtud märkusest, milles Gandhi küsis, miks «kõigi varaste ühine perekonnanimi on Modi».

Valitsusmeelsed on seisukohal, et see Gandhi tehtud märkus laimas kõiki, kes kannavad Modi perekonnanime, mis India traditsioonilise kastisüsteemi järgi on seotud hierarhia madalamate astmetega.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles