T, 6.06.2023

MÄRGILINE HAGI ⟩ Šveitsi eakad süüdistavad kliimapimedat valitsust Euroopa kohtus elude ohustamises

Postimees
Facebook Twitter
Comments 2
Teadlased mullu septembris suviste kuumalainetega rekordiliselt sulanud Griesi liustiku juures.
Teadlased mullu septembris suviste kuumalainetega rekordiliselt sulanud Griesi liustiku juures. Foto: Fabrice Coffrini / AFP / Scanpix

Täna hakkab Euroopa Inimõiguste Kohus arutama enam kui paari tuhande eaka šveitslase kaebust oma riigi vastu, milles süüdistatakse valitsust suutmatuses keskkonda kaitsta ja seeläbi inimeste elukvaliteedi kahandamises. End Kliimaseenioride Klubiks nimetava seltskonna võit võib sundida kõiki Euroopa riike kliimapoliitikat karmistama.

Üks kohtuasja eestvedajaid on 85-aastane Marie-Eve Volkoff, kelle mõõt sai täis läinud suvel, kui kuumalaine jättis ta 11 nädalaks oma Genfi kodu seinte vahele lõksu, kui mitte arvestada üksikuid lühikesi õues käike. Naise sõnul oli sunnitud toas olemine hullem kui Covid-19 sulgemismeetmed ja rikkus tema inimõigusi.

«Ma olen pidanud oma tegevust tohutult piirama, ootama, rulood all ja konditsioneer sees (häbi keskkonnateadliku inimese jaoks!), et kuumalaine mööduks, võimaldades mul naasta normaalse elu juurde,» kirjutas naine kohtuasja kaasatud kirjas, millega tutvus uudisteagentuur Reuters.

Muidu aktiivse eluviisiga Volkoffi jaoks muutis kuumalaine ohtlikuks südamehaigus ja tema meditsiinitõendid moodustavad kohtuasja ühe keskse osa.

Kui šveitslannade hagi Euroopa Inimõiguste Kohtule peaks saatma edu, võib see luua pretsedendi ligi poolesajale Euroopa riigile ja sundida valitsusi kärpima heitmeid rohkem, kui näeb ette 2015. aastal sõlmitud Pariisi kliimalepe.

Facebook Twitter
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles