Rootsil tuleb vastata suurele hulgale kaebustele, et Ungari parlament tema NATOga liitumise taotluse ratifitseeriks, ütles täna peaminister Viktor Orbáni pressiesindaja.
Ungari: Rootsil tuleb NATOsse saamiseks kaebustele vastata
Liitumistaotluse peavad heaks kiitma kõik NATO liikmesriigid, kuid Ungari ja Türgi ei ole seda seni veel teinud.
Rootsi ja Soome otsustasid NATOga liituda pärast seda, kui Venemaa Ukrainale kallale tungis.
Ungari parlament, kus Orbáni parempoolsel Fideszi parteil on enamus, ratifitseeris Soome taotluse pärast pikka viivitust esmaspäeval.
Fideszi teatel otsustatakse Rootsi liitumissoovi toetamine hiljem.
«Rootsi puhul on suur kogus kaebusi, millele tuleb vastata, enne kui riigi vastuvõtmist saab ratifitseerida,» kirjutas Orbáni pressiesindaja Zoltán Kovács oma blogis.
Kovács süüdistas Rootsit aastatepikkuses varjamatult vaenulikus suhtumises ja tuletas meelde, et Rootsi esindajad on korduvalt materdanud Ungarit õigusriigi asjus.
«Kui lisada siia Ankara hädad ja kaebused, ei jää just palju manööverdamisruumi, igatahes mitte enne, kui Rootsi hakkab oma tooni muutma ja aitab neil pikaajalistel haavadel paraneda,» ütles ta.
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan nõuab Rootsilt samme kurdi aktivistide vastu, keda Ankara nimetab terroristideks.
Budapest kinnitab kõigest hoolimata, et toetab Rootsi NATOga liitumist.
«Aga meil on vaja õhk puhtaks saada, et edasi minna,» sõnas Kovács.
Ungari opositsiooni väitel kasutab Orbáni partei Rootsi NATO-hääletust Brüsseli survestamiseks, sest ei ole õigusriigi- ja korruptsiooniprobleemide tõttu saanud kätte talle ette nähtud Euroopa Liidu rahastust, mis ulatub miljarditesse.