N, 1.06.2023

Türgi parlament kinnitas ühehäälselt Soome NATO liikmelisuse

Soome president tänas NATO 30 liikmesriiki
Facebook Twitter
Comments
Türgi parlament. Foto on illustratiivne.
Türgi parlament. Foto on illustratiivne. Foto: ADEM ALTAN

Türgi parlament kinnitas neljapäeval ühehäälselt ehk 276:0 Soome NATO liikmelisuse.

Opositsioonipartei Iyi parlamendiliige Ahmet Kamil Erozan tervitas avakõnes Soomet «NATO perekonnas».

Parlamendi otsus läheb nüüd kinnitamiseks Türgi presidendile Recep Tayyip Erdoğanile.

Türgi hääletas viimase alliansi liikmena Soome NATO-ga ühinemise taotluse ratifitseerimise üle.

Juba enne hääletust prognoositi, et ratifitseerimine peaks sujuma tõrgeteta, kuna president Erdoğan andis märtsi esimeses pooles kuid kestnud läbirääkimiste järel Soome liikmelisusele rohelise tule.

Erdoğan kontrollib parlamenti liidu kaudu parempoolse parteiga. Pealegi toetas ka enamik parlamendi opositsiooni esindajaid Soome ühinemist NATO-ga.

Türgi ratifitseerimisotsuse järel läheb vaja veel mõnd tehnilist sammu, et Soomest saaks alliansi 31. liige.

Soome ja Rootsi lõpetasid mullu aastakümneid kestnud neutraliteedipoliitika ning esitasid mais avalduse ühendusega liitumiseks.

Nende taotlused kiideti heaks 2022. aasta juunis NATO tippkohtumisel Madridis, ent täisliikmeks saamiseks peavad taotlused heaks kiitma kõik alliansi riigid. Protsessi pidurdasid aga Türgi ja Ungari, neist esimesel on tõsiseid vastuolusid Rootsiga, eriti mis puudutab kurdide teemat.

Ungari peaministri Viktor Orbáni pressiesindaja kutsus kolmapäeval Rootsit üles «õhku puhastama» ning pöörama tähelepanu parlamendi «arvukale hulgale kaebustele», et viimane saaks Stockholmi taotluse ratifitseerida.

Rootsi loodab liituda alliansiga veel enne juulis Vilniuses aset leidvat NATO tippkohtumist.

Enamik analüütikuid peab tõenäoliseks, et Türgi hääletab Rootsi kandidatuuri üle alles pärast mais peetavaid üldvalimisi.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg tervitas Soomet NATO liikmelisuse saamise puhul sotsiaalmeedia vahendusel. «Tervitan Türgi Suure Rahvusassamblee hääletust Soome ühinemise ratifitseerimise lõpuleviimiseks. See muudab kogu NATO pere tugevamaks ja turvalisemaks,» sõnas Stoltenberg.

Ühtlasi tervitas sotsiaalmeedia vahendusel Soomet ka Eesti peaminister Kaja Kallas. «Kallis Soome, tere tulemast NATOsse! Meie piirkonna julgeolek nõuab meie koostööd. Jätkame turvalise tuleviku nimel!» ütles Kallas.

Soome president Sauli Niinisto tänas NATO 30 liikmesriiki, kes toetasid tema riigi püüdlust liituda alliansiga pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse.

«Tahan tänada kõiki neist usalduse ja toetuse eest. Soomest saab tugev ja võimekas liitlane, kes on pühendunud alliansi julgeolekule,» ütles president Twitteris ilmunud avalduses.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles