Skip to footer
Saada vihje

Suhted käärivad USA kehtestas Gruusia valitsusparteiga seotud kohtunike klanni liikmetele sanktsioonid

USA välisminister Antony Blinken.

USA kehtestas sanktsioonid kolme praeguse ja ühe endise Gruusia kohtuniku suhtes, kes väidetavalt kuuluvad Gruusia valitsuspartei Gruusia Unistusega seotud kohtunike klanni. Gruusia Unistus reageeris teatele trotslikult, süüdistades USAd korruptsioonis, ja ähvardas USA ametnikega peetud vestluste üksikasju lekitada.

Kolmapäeval teatas USA välisminister Antony Blinken sanktsioonide kehtestamisest Gruusia kohtunike Mikheil Tšintšaladze, Levan Murusidze ja Irakli Šengelia ning endise kohtuniku Valerian Tsertsvadze suhtes seoses märkimisväärse korruptsiooni ja õigusriigi põhimõtete õõnestamisega. Neljal Gruusia kohtunikul ja nende pereliikmetel keelati USAsse siseneda. «Me toetame Gruusia valitsust ja rahvast nende jõupingutustes läbipaistvuse ja demokraatliku valitsemise edendamisel,» kirjutas Blinken Twitteris.

USA suursaadik Gruusias Kelly Degnan ütles, et USA välisministeerium tegi sanktsioonide kehtestamise otsuse usaldusväärse ja järjepideva teabe põhjal, mille järgi olid kohtunikud oma ametikoha kuritarvitamise kaudu seotud korruptsiooniga. Kohtunikud eirasid Degnani sõnul õiglase kohtupidamise printsiipe ja pakkusid ebaseaduslikke soodustusi või avaldasid survet teistele kohtunikele, et nad langetaksid otsuseid, mis tooksid kasu nende poliitilistele liitlastele.

Valitsuspartei asus raevukalt kohtunikke kaitsma

Mõne tunni jooksul pärast USA välisministri avaldust sanktsioonide kehtestamise kohta asus valitsev partei Gruusia Unistus kohtunikke kaitsma. Partei esimees Irakli Kobakhidze väitis, et otsuse taga on valeinfo ja korruptsioon.

«USA välisministri Antony Blinkeni avalduse taga on korruptsioon,» vahendab OC-Media Kobakhidze sõnu.

Gruusia valitsuspartei Gruusia Unistus esimees Irakli Kobakhidze.

Kobakhidze süüdistas USAd Gruusia sõltumatusse kohtusüsteemi sekkumises ja ähvardas lekitada USAga peetud telefonikõnesid. Gruusia valitseva partei liikmed on juba kuid väitnud, et USA, Ukraina ja EL üritavad tõmmata riiki sõtta, et avada Venemaaga teine rinne.

«Meil on palju teemasid, sealhulgas see, mida nad on meilt telefonivestlustes nõudnud,» ütles Kobakhidze. «Seega tahan ma kutsuda kõiki üles järgima reegleid ja mängima reeglite järgi,» lisas ta.

Gruusia välisminister Ilia Dartšiašvili nõudis USA välisministrile saadetud kirjas USA-lt kohtunike korruptsioonile viitavate tõendite esitamist ning sanktsioonide ümberotsustamist. «Loodame, et välisministeerium esitab asjakohased tõendid või vaatab oma otsuse uuesti läbi. Muidu tajuvad Gruusia riik ja rahvas seda kui survet suveräänse riigi sõltumatule kohtule ja tõsist sekkumist selle tegevusse, mis kahjustab Gruusia ja USA pikaajalisi sõbralikke suhteid,» vahendab Interpressnews ministri sõnu.

Gruusia välisminister Ilia Dartšiašvili.

«Isiklikud rünnakud Gruusia kodanike, Gruusia kohtunike vastu ja nende tembeldamine korrumpeerunud kohtunikeks on täiesti vastuvõetamatu – partnerid ei käitu nii. Gruusia on USA pikaajaline strateegiline partner: meie sõdurid on võidelnud külg külje kõrval Ameerika sõduritega [..] Väljendasin oma pettumust selle üle, et meie kodanikke –  kohtunikke – nimetatakse korrumpeerunuks, ilma igasuguste tõenditeta, viidates ainult mõnele avalikule allikale,» ütles Gruusia parlamendi esimees Šalva Papuašvili pärast kohtumist USA suursaadiku Kelly Degnaniga.

Üks sanktsioneeritutest Irakli Šengelia kirjutas Facebookis, et ei tema ega ka ta perekond taha USAd külastada, sest seal ei kehti enam demokraatlikud printsiibid ja õiglus. Šengelia nimetas sanktsioone lintšimisprotsessiks ning kirjutas, et ta ei taha riigiga, mille peamine demokraatlik saavutus on lapse soo muutmise võimaldamine alates 6. eluaastast, mingit pistmist teha, vahendab Interpressnews.

Tõsine sõnum läänelt

Politoloog Gia Nodia sõnul on USA sanktsioonid kohtunike suhtes tõsine sõnum USA-lt. «See on väga tõsine sõnum läänelt, eriti USA valitsuselt, et nad ei kavatse taluda Gruusia Unistuse poliitilist kurssi ega selget taganemist demokraatiast,» vahendab Jam-News Nodia sõnu.

«USA valitsus otsustas saata sõnumi otse kohtusüsteemile. See ei mõjuta otseselt sisepoliitilist olukorda, kuid mõjutab üldist meeleolu. Mis puutub rahva meeleolusse, siis püüab Gruusia Unistus säilitada illusiooni, et ta järgib lääne integratsioonipoliitikat. [...] Järk-järgult väheneb usaldus ja seda on üha raskem uskuda,» lisas ta.

«Kui Ameerika keerab sulle selja, siis liitud selliste riikide nimekirjaga, kus on Venemaa. See on riigile endale ja riigi mainele väga halb. Kuid samal ajal on nii väljas- kui ka seespool Gruusiat juba tekkinud arusaam, et valitsuse ja rahva vahel on suur lõhe. Suurem osa ühiskonnast on läänemeelne, kuid valitsus mitte,» väidab Nodia.

Kohtunike klann on juba pikaaegne probleem

Sõltumatud eksperdid ja kodanikuühiskonna organisatsioonid on juba aastaid väitnud, et Levan Murusidze ja Mikheil Tšintšaladze juhivad võimsat kohtunike klanni, kes blokeerib justiitsreforme, mis on vajalikud Gruusia ja Euroopa Liidu sidemete tugevdamiseks ning ELi kandidaadistaatuse saamiseks.

Mõlemad kohtunikud on seotud kõrge õigusnõukoguga, mis on riigi kohtusüsteemi peamine järelevalveorgan. Samuti arvatakse, et klanni liikmetel on salajane suhe Gruusia rikkaima mehe, Gruusia Unistuse asutaja oligarh Bidzina Ivanišviliga, keda peetakse Gruusia varjuvalitsejaks.

Gruusia endine peaminister ning valitseva partei Gruusia Unistus asutaja oligarh Bidzina Ivanišvili.

2018. aastal lahkus mitu parlamendiliiget parteist just nimelt väidetavate sidemete tõttu kohtunike klanniga.

Üks põhjustest, miks ei antud Gruusiale eelmisel suvel Euroopa Liidu kandidaadistaatust, oli riigi kohtusüsteemi reformimise vajadus. EL kutsus toona Gruusiat üles tagama täielikult ja tõeliselt sõltumatu, vastutustundlik ja erapooletu kohtusüsteem. Selleks peaks Gruusia Euroopa Komisjoni hinnangul põhjalikult reformima kõrget õigusnõukogu. Justiitsreformid kuuluvad ELi poolt Gruusiale seatud prioriteetide hulka, mis määravad, kas riigile antakse Euroopa Liidu kandidaadistaatus.

Kommentaarid
Tagasi üles