Enamik EL-i riike toetab Brüsseli hagi Ungari vastu LGBT seaduse osas (3)

Copy
Mittetulundusühingud panid Budapestis LGBT-vastase seaduse vastu protestiks Ungari parlamendi juurde hiiglasliku vikerkaare õhupalli. Foto on illustreeriv.
Mittetulundusühingud panid Budapestis LGBT-vastase seaduse vastu protestiks Ungari parlamendi juurde hiiglasliku vikerkaare õhupalli. Foto on illustreeriv. Foto: MARTON MONUS

​Viisteist Euroopa Liidu liikmesriigi 27-st toetavad Brüsseli õiguslikke meetmeid Ungari vastu seoses seadusega, mida peetakse LGBT+ inimeste suhtes diskrimineerivaks.

Prantsusmaa ja Saksamaa liitusid neljapäeval riikidega, kes toetavad Euroopa Komisjoni esitatud hagi Euroopa Kohtule (ECJ).

Teiste riikide seas on Austria, Belgia, Taani, Soome, Kreeka, Iirimaa, Luksemburg, Malta, Holland, Portugal, Sloveenia, Hispaania ja Rootsi.

Hagiga on liitunud ka Euroopa Parlament.

Pikk toetajate rivi teeb sellest «suurima inimõiguste kaasuse EL-i õigusajaloos», märkis reedel Belgia inimõigusrühmitus Forbidden Colours.

Prantsuse saadik Euroopa Parlamendis Pierre Karleskind, kes on parlamendi LGBT-küsimustega tegeleva grupi liige, ütles, et 15 hagi toetavat riiki on «selgelt vabaduse poolel».

Budapest läks marru, kui hagiga liitus ka Soome, mille liitumise NATO-ga Ungari parlament äsja heaks oli kiitnud.

«Meie Soome sõpradel on õigluse kohta veel palju õppida,» ütles asevälisminister Menczer Tamás neljapäeval telekanalile M1.

Rootsi taotlus NATO-ga ühinemise kohta ootab endiselt Ungari ja Türgi heakskiitu.

Ungari võttis vastuolulise seaduse vastu 2021. aastal ja sellega keelati homoseksuaalsuse ja sookorrigeerimise «esindamine ja propageerimine» alaealistele.

Seadus pälvis laialdase hukkamõistu LGBT+ aktivistidelt ja paljudelt teiste EL-i riikide poliitikutelt, kes nägid selles rünnakut LGBT+ õiguste vastu.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen ütles, et Ungari seadus teeb «häbi».

Komisjon alustas Budapesti vastu ametlikku menetlust seoses EL-i diskrimineerimisvastaste põhimõtete ja põhiõiguste arvatava rikkumisega. Samuti süüdistatakse Ungarit ühisturu reeglite õõnestamises teenuste ja audiovisuaalse meedia osas.

Tagasi üles